بازتاب نیوز

حزب مشارکت ملی از حقوق آزادی خواهان در ایران و پاکستان حمایت می‌کند

٢٣ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

حزب مشارکت ملی افغانستان از گروه های آزادی خواه پاکستان و ایران حمایت می‌کند و از حکومت افغانستان می خواهد تا برای بلوچ‌ها و دیگر گروه‌های آزادی خواهد در افغانستان برای آنان پناه بخشد.

اینجا در کابل از بهر حقوق آزادی خواهان به ویژه بلوچ‌ها در ایران و پاکستان در حالی حمایت می شود که اقلیت‌های بلوچ از یک دهه بدینسو برای آزادی ایالت بلوجستان مبارزه می‌کنند.

نجیب الله کابلی رئیس حزب مشارکت ملی افغانستان روز یکشنبه در نشست خبری گفت که پاکستان بر بنیاد یک پالیسی منظم تلاش می ورزد تا بلوچ ها را در این ایالت سرکوب کند.

وی از حکومت افغانستان می خواهد تا از این گروه های آزادی خواه در خاکش حمایت کند.

او افزود:

"خواست جدی ما این است که ما برای آزادی خواهان کشورهای همسایه ما باید دفتر و نماینده‌گی رسمی بدهیم، همینگونه ما خواستیم تا به گوش برادران بلوچ ما در پاکستان و مجاهدین خلق در ایران و آزادی خواهان ایران برسانیم که اینجا برادران تان در حمایت از شما قرار دارند و حق مبارزه تان را مشروع می دانند و حق تان است که حق تان را از چنین حکومت های ستم‌گر آزادی تان را بگیرید و پیام ما برای بلوچ های پاکستان این است که ما حق یک کشور مستقل را برای تان می دهیم."

پیش از این دفتر سازمان حقوق بشر بلوچ ها که در مناطق بلوچستان فعالیت دارد در گزارش ادعا کرده بود که در عملیات نظامی پاکستان بلوچ ها به گونه مرموز کشته می شوند و این کار ادامه دارد.

این سازمان در گزارش خود اعمال ضد بشری در مناطق بلوچ ها را نگران کننده خوانده است و اتهام بسته بود که نهادهای امنیتی پاکستان به بهانه های گوناگون بلوچ ها را گروگان گرفته و به گونه مرموز و به اتهام تروریست آنان را به قتل می‌رسانند.

به شمول سازمان حقوق بشر بلوچ‌ها، سازمان حقوق بشر پاکستان نیز بارها وضعیت بلوچستان را در مناطق بلوچ نشین قابل نگرانی خوانده و از ستره محکمه پاکستان تقاضا کرده است که در این ایالت جلو اعمال ضد بشری را بگیرد.

اما پاکستان همواره این گونه ادعاها را رد کرده‌است.

بلوچستان که با ایران و افغانستان مرز دارد از منرال‌ها و گازهای طبیعی غنی است.

اما بازهم یکی از ایالت‌های فقیر پاکستان شمرده می‌شود.

مبارزین بلوچ به این نظر اند که خاک مملو از منابع طبیعی شان از سوی پاکستان تحت استعمار قرار دارد.

در این حال عبدالوحید خاروی سخنگوی وزارت امور سرحدات، اقوام و قبایل می‌گوید که حقوق بلوچ ها باید در روشنی منشور و اصول ملل متحد به آنان داده شود.

او افزود:

"بهتر آن است که که حقوق بلوچ‌ها و دیگر اقوام بر بنیاد اصول منشور سازمان ملل در برابر آنان تامین گردد، ما خواستار اعاده حقوق بلوچ ها و دیگر اقوام محترم ما به گونه صلح آمیز هستیم."

او گفت که افغانستان با کشورهای همسایه روابط صلح آمیز می خواهد و در مسایل داخلی کشورها مداخله نمی‌کند، اما در عین زمان وی از سازمان ملل خواست تا به حقوق بلوچ‌ها احترام بگذارد.

گزارش: نظیفه محبوبی

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29707178.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading