بازتاب نیوز

گذار از «دولت مسوولیت‌ناپذیر» به «دولت مسوولیت‌پذیر»

٢٣ جدي ١٣٩٧ روزنامه ماندگار

بیش از نیم‌قرن است که افغانستان در منجلابِ مشکلاتی از قبیلِ ناامنی، فقر و فساد فرو رفته است. از آن‌جا که اغلب برای برطرف کردنِ این مشکلات راه‌حل‌هایِ نادرست اتخاذ ‌گردیده، ناامنی و فقر و فساد تداوم ‌یافته‌اند. به ‌نظر می‌رسد کشورِ ما، گرفتار دورِ باطلی از مشکلات شده که به‌راحتی نمی‌تواند خود را از مـدارِ بستۀ آن‌ها خارج سازد. بیرون شدن از این چرخۀ باطل، مسلماً نیازمند کنار گذاشتنِ تعصب و پند گرفتن از اشتباهاتِ گذشته است.

برخی از مشکلات و راه‌حل‌هایِ کذایی، اجمالاً از این قرار اند:

 راه‌حلِ هر مشکلی در درجۀ نخست، مستلزم شناخت دقیق و مبتنی ‌بر تحلیل علمی است، ارایۀ راه‌حل در مرحلۀ بعدی و با تکیه بر چنین تحلیلی امکان‌پذیر است. بدون شناختِ علمی هرگونه راه‌حلی به منزلۀ انداختن تیر در تاریکی خواهد بود و چه بسا ممکن است نتیجۀ معکوس دهد. از این­رو به نظر می­رسد بهتر است که به وضعیت کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته نظر افکنیم و مطابق الگو و پیشرفتِ آن­ها اقدام نماییم. اگر یک بررسی سطحی از نظام‌ها و ساختارهای قدرت­ سیاسیِ کشورهایی چون امریکا، فرانسه، آلمان، بریتانیا و… به­دست آوریم، می­بنیم که در تمام این­کشورها نظام‌های سیاسی به‌ صورتِ حزبی اداره می‌شوند. چرا که احزاب نه‌تنها در کوتاه‌مدت بلکه در بلندمدت هم باید پاسخ‌گو باشند. ضرورت پاسخ‌گویی در بلندمدت موجب می‌شود کارشناسان درون‌حزبی مرعوب و گوش‌به‌فرمانِ سیاست‌مداران حتا هنگامی که بر سرِ قدرت هستند، نباشند. سیاست‌مداران باید در چارچوب منافع درازمدتِ حزبی تصمیم‌گیری کنند، در غیر این صورت از حزب کنار گذاشته می‌شوند. این میکانیسمِ کنترلی متأسفانه در کشور ما وجود ندارد. سیاست‌مدارانی که در جامعۀ ما به قدرت می‌رسند، با افتخار اعلام می‌کنند که وامدار هیچ گروه و حزب سیاسی نیستند؛ یعنی برای هزینه‌های بلندمدتِ تصمیمات‌شان هیچ مسوولیتی نمی‌پذیرند. تا زمانی که نظام انتخاباتی از ریاست‌جمهوری گرفته تا پارلمان و حتا شوراهای ولایتی مبتنی ‌بر تحزب نباشد، هیچ تلاشی برای پاسخ‌گو کردنِ مقامات سیاسی ثمربخش نخواهد بود.

قانون انتخابات کشور، نیازمند اصلاحات اساسی است. نظام کنونی مبتنی ‌بر انتخاب فردی، باید در جهت نظام مبتنی ‌بر تحزب تغییر یابد. از سوی دیگر، احزاب سیاسیِ متعددی که در کشور حضور دارند، باید به جای تکیه بر برنامه‌ها و مرام‌نامه‌های مبتنی ‌بر شعارهای کلی و بعضاً متناقض، رویکرد منسجم و سازگاری را با بهره گرفتن از نظر کارشناسانِ خبره در حوزه‌های مختلف در خصوص همۀ جنبه‌های زنده‌گی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ارایه دهند. البته در کنار احزاب متشکل و منسجم، وجود مطبوعات و رسانه‌های گروهی آزاد و رقابتی ضروری است تا آن‌ها را در عمل وادار به پاسخ‌گویی کند. با ادامۀ وضع موجود، مشکلات افغانستان که عمدتاً ریشه در مسایل بلندمدت دارد، همچنان تداوم می‌یابد و اشتباهاتِ گذشته به‌صورت‌های مختلف تکرار خواهند شد.

لینک اصلی: https://mandegardaily.com/%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D9%86/%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%85%D8%B3%D9%88%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D8%A7%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%88%D9%84/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه ماندگار

آخرین خبر ها:

Loading