">

بازتاب نیوز

ملا عبدالغنی برادر به تیم مذاکره‌کننده طالبان در قطر پیوسته است

٢٣ جدي ١٣٩٧ صدای افغان - آوا


در یک اقدام تازه، منابع نزدیک به گروه طالبان تأیید می‌کنند که ملاعبدالغنی برادر، یکی از رهبران این گروه و حامی مذاکرات صلح با حکومت که به همین دلیل توسط نظامیان پاکستانی زندانی شد، به قطر رفته است.

 

ملاعبدالغنی برادر پیش از بازداشت در سال ۲۰۱۰میلادی در شهر کراچی پاکستان، معاون ملا محمدعمر، رهبر گروه طالبان بود. او در زمان حاکمیت طالبان در کابل معاون وزیر دفاع بود و در کنار ملا محمدعمر، یکی از بنیان‌گذاران گروه طالبان به شمار می‌رود.

 

ملاغنی برادر، دو ماه پیش هم‌زمان با آغاز تلاش‌های ایالات متحده برای کشانیدن طالبان به میز گفت‌وگوها و سفر زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، به پاکستان از یک زندان در پاکستان آزاد شد.

 

به گفته منابع، این عضو گروه طالبان با پادرمیانی آقای خلیل‌زاد از زندان آزاد شده تا روند گفت‌وگوهای صلح را تسهیل کند.

 

اما منابع به طلوع‌نیوز گفته‌اند که تاکنون درباره چگونگی عضویت ملا برادر در چارچوب هیأت سیاسی این گروه در قطر توافق نشده است، اما در آینده نزدیک اعضای این گروه در این‌باره تصمیم خواهند گرفت.

 

در همین حال، شورای عالی صلح، نقش ملا برادر را در گفت‌وگوهای صلح بسیار مهم می‌داند و از طالبان می‌خواهد که هیأت گفت‌وگوکننده‌شان را با حکومت افغانستان مشخص بسازند.

 

سید احسان طاهری، سخن‌گوی شورای عالی صلح در این‌باره می‌گوید: «نقش ملا برادر به مراتب مهم است و آرزو داریم که به زودی چنین نقشی را بازی کند که اعتمادسازی در سطح رهبری‌شان به وجود بیاید و به زودی هیأت مذاکره‌کننده‌شان را انتخاب کنند».

 

در همین حال، احتمال جا گرفتن ملاغنی برادر در ترکیب هیأت تصمیم‌گیرنده در روند گفت‌وگوهای صلح خوش‌بینی‌ها را در میان اعضای مجلس نمایند‌گان نیز افزایش داده است.

 

غلام فاروق مجروح، عضو مجلس نمایند‌گان بیان داشت: «چون ملا برادر، در زمان طالبان هم یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار بود و حالا که هم صلاحیت گفت‌وگوها و نمایند‌گی از طالبان را داشته باشد، می‌تواند که تاثیرگذار باشد».

 

اما ریاست اجرایی حکومت نقش افراد را در روند صلح بسیار مهم نمی‌داند و تغییر در روند صلح را نیازمند تغییر در سیاست‌های پاکستان می‌داند.

مجیب رحیمی، سخن‌گوی رئیس اجرایی گفت: «این‌که رها شدن شخصی و یا به بند رفتن شخصی بتواند که این روند را تغییر بدهد، من بسیار به این باور نیستم؛ تغییر در روند صلح بیشتر به تغییر در سیاست‌ها در پاکستان دارد».

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/report/177798/%D9%85%D9%84%D8%A7-%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%BA%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%DB%8C%D9%85-%D9%85%D8%B0%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%82%D8%B7%D8%B1-%D9%BE%DB%8C%D9%88%D8%B3%D8%AA%D9%87

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading