بازتاب نیوز

کشورهای آسیای میانه و هند بر پیشبرد گفتگوهای صلح با طالبان به رهبری افغان‌ها تاکید کردند

٢٣ جدي ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

Read in English2019-01-13 | 23 دقيقه پيش

کشورهای اشتراک کننده در گفتمان وزیران خارجه کشورهای آسیای میانه و هند، بر پیشبرد گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت دولت افغانستان تاکید کردند. وزیر خارجه هند همچنان بر روشن شدن پشتیبانان مالی و نظامی هراس افگنان در منطقه تاکید دارد. از سوی هم وزیر خارجه قطر در کنفرانس مشترک با مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا گفت که آنان از تلاش های صلح در افغانستان حمایت می کنند و در این راه با متحدان خود همراه خواهند بود.

در این نشست دو روزه که روز گذشته در سمرقند یکی از شهرهای اوزبیکستان برگزار شده است، در عبدالعزیز کریموف، وزیر خارجه اوزبیکستان، سوشما سواراج وزیر خارجه هند،‌ چنگیزحیدربکوف وزیرخارجه قرغیزستان، سراج الدین مخردین وزیر خارجه تاجیکستان، رشید میردوف وزیرخارجه ترکمنستان و مختار تلیبردی معاون وزیر خارجه قزاخستان اشتراک داشتند.

اتصال منطقه‌یی، همکاری‌های اقتصادی و صلح و ثبات در منطقه از اجنداهای مهم این نشست گفته شده است.

هند در این نشست تاکید کرده است که دهلی نو بر همکاری های توسعه یی برای بازسازی افغانستان و پشتیبانی از یک روند صلح بین افغان‌ها – به مالکیت افغان‌ها و اداره افغان‌ها، متعهد است.

در نشست امروز سوشما سواراج وزیر خارجه هند گفت: «من می خواهم مشخصن به این بپردازم که منطقه ما تهدیدهای جدی هراس افگنی را متوجه است. هند، افغانستان و آسیای میانه جوامع با حوصله و چندگانه استند. مفکوره نفرت که هراس افگنان به گسترش آن تلاش دارند، در جامعه های ما جا ندارد. ما همچنان نیاز داریم تا بپرسیم که این هراس افگنان کی ها استند؟ کی آن ها را تمویل و حمایت می کند؟ چگونه آنان حمایت می شوند؟ کی آن ها را حفاظت و حمایت می کند؟»

در ادامه سخنرانی، خانم سواراج تاکید کرد که کشورهای که از تهدید هراس افگنی رنج می برند، توسعه سرمایه گذاری و بازرگانی ناممکن می شود ازینرو در این نشست توافق شد تا در برابر تهدید هراس افگنی مبارزه مشترک صورت گیرد.

همکاری های توسعه‌یی در این نشست یکی از موضوعات مهم هند برای افغانستان مطرح شد.

دیدارهای هیات افغانستان:

درهمین حال صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشور نیز در این نشست بر پیشبرد گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت دولت افغانستان تاکید کرد و گفت: «به منظور حفظ و تحکیم دستاوردهای افغانستان، تلاش‌های صلح جویانه‌ی ما ضروری است تا به یک نتیجه مثبت دست یابیم، ما یک بار دیگر بر اهمیت رهبری و حاکمیت تلاش های صلح توسط دولت و مردم افغانستان تاکید می کنیم، ما از تمام کشورهای منطقه و حامیان جهانی مان می خواهیم تا از اجرایی شدن پیشنهادات رییس جمهور غنی برای صلح که در نشست جینوا مطرح کرد حمایت کنند.»

در حاشیه این نشست وزیر خارجه کشور با همتای هندی اش نیز بگونه جداگانه گفتگو کرد. در این دیدار در مورد چگونگی گفتگوهاي صلح و رهبری و مالکیت افغانستان بر اين روند و همچنان همکاری های منطقه یي تبادل نظر صورت گرفت. خانم سواراج یکبار دیگر بر تعهدات کشورش در عرصه هاي مختلف به افغانستان، تأكيد کرد.

پیش از این نیز آقای ربانی در گفتگو با رشید مریدوف وزیر امور خارجه ترکمنستان، افتتاح راه لاجورد و فرستاده شدن اولین محموله‌ افغانستان از این مسیر را گامی مهم برای توسعه روابط میان دو کشور عنوان کرد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان بر گسترش روابط میان افغانستان و کشورش و همچنان بر عملی شدن تمامی توافقنامه ها میان افغانستان و ترکمنستان تأكيد ورزید.

آقای مریدوف نیز پشتیبانی ترکمنستان از رهبری و مالکیت افغانستان بر روند صلح را ابراز داشت.

افزون بر این وزیر خارجه کشور در شهر سمرقند با آقای عبدالعزیز کاملوف وزیر امور خارجه جمهوری اوزبیکستان نیز دیدار داشت و از تلاش های اوزبیکستان به خاطر صلح در افغانستان و ابتکار رییس جمهوری اين كشور برای برگزاری نشست تاشکند برای صلح، سپاسگذاری کرد.

وزیر امور خارجه اوزبیکستان نیز اجماع منطقه‌یی برای صلح در افغانستان را در حال گسترش دانسته، بر پشتیبانی کشورش از تلاش‌های منطقه‌یی و جهانی به خاطر ثبات در افغانستان و همچنان بر حل مشکل افغانستان از طریق گفتگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان تأكيد کرد.

مختار سار - سجاد محمدی

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/37016-2019-01-13-12-44-12

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading