بازتاب نیوز

سرور دانش: صبر مردم افغانستان به دلیل تاخیر نتایج انتخابات لبریز شده است

٢٣ جدي ١٣٩٧ دويچه وله

این تاخیر طولانی سبب شده تا مقامات حکومتی نیز لب به انتقاد بگشایند. در تازه‌ترین مورد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور افغانستان از ناتوانی کمیسیون انتخابات در اعلام نتایج ابتدایی شکایت کرد. آقای دانش روز یک شنبه در مراسم کنگره ملی مساعدت‌های حقوقی گفت که کمیسیون انتخابات وظیفه قانونی اش را انجام نداده و "جفای آشکار" را در حق مردم این کشور روا داشته است.

سرور دانش گفت: «اکنون سه ماه از انتخابات پارلمانی سپری شده ولی هنوز نه تنها از نتایج آن خبری نیست؛ بلکه در سایه اتهامات تقلب تخطی و فساد، اعتبار و حیثیت دولت مردم افغانستان کاملا زیر سوال رفته است.»

معاون دوم رییس جمهور افغانستان افزود که کمیسیون‌های انتخاباتی باید بدانند که «کاسه صبر مردم افغانستان لبریز شده و بیش از این نمی‌توانند ضعف‌ها و ناکارامدی‌ها» را تحمل کنند. آقای دانش افزود که حالا حکومت وحدت ملی مکلف است تا اصلاحات همه‌جانبه را روی‌دست گیرد.

کمیسیون انتخابات اما می‌گوید دلیل اصلی تاخیر در اعلام نتایج انتخابات «جدا کردن آرای سفید و سیاه» و «رسیدن حق به حق‌دار» است. ذبیح الله سادات معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات به دویچه وله گفت: «کارهای تخنیکی لیست ابتدایی انتخابات کابل به پایان رسیده و تا پایان امروز لیست ابتدایی اعلام می‌شود.»

اتهام فساد

کمیسیون انتخابات افغانستان با اتهام فساد نیز رو برو است. بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا تیفا اخیرا اعلام کرد که نتایج انتخابات پارلمانی به دلیل "فساد مالی" در کمیسیون انتخابات به تعویق افتاده است. تیفا گفته است کمیسیون انتخابات بجای جدا کردن آرای پاک و ناپاک مصروف معاملات پولی کلان است و در نتیجه تفتیش‌ها و بازشماری‌های گوناگون می‌خواهد آرای برخی از نامزدان را افزایش دهد.

تیفا گفته است که به دلیل فساد موجود در کمیسیون انتخابات از آینده دموکراسی و ساختارهای دموکراتیک "شدیدا نگران" است.

کمیسیون انتخابات فساد اداری در این کمیسیون را می‌پذیرد و می‌گوید این کمیسیون از نهادهای عدلی و قضایی خواسته است تا در این مورد تحقیق کنند و چهره‌های فسادپیشه را شناسایی نمایند. آقای سادات گفت: «کمیسیون انتخابات از ارگان‌های ذیدخل خواسته است تا هرگاه چنین مواردی دیده شود، تا هرکسی که باشد باید به قانون سپرده شود.»

نهادهای ناظر تاکید می‌کنند تا زمانی که سیستم انتخابات تغییر نکند و میکانیزم‌های قوی برای برگزاری انتخابات شفاف وجود نداشته باشد، تغییر رهبری کمیسیون انتخابات نمی‌تواند منجر به شفافیت در انتخابات‌های بعدی شود.

شاه محمود مل عضو دیده بان انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید رهبری کمیسیون انتخابات مسوول تمام نابسامانی‌های انتخابات پارلمانی است: «از نظر قانون کمیسیون و مدیران آن مسوول تمام بی‌نظمی‌ها، تقلب و فساد در انتخابات پارلمانی هستند.»

اعتباری از دست رفته

برخی از نامزدان انتخابات پارلمانی می‌گویند کمیسیون اعتبار کمیسیون‌های انتخاباتی نزد مردم زیر سوال رفته و دیگر کسی باور ندارد که نتایج انتخابات براساس رای مردم اعلام شود.

فضل من الله ممتاز یک نامزد انتخابات پارلمانی می‌گوید کمیشنران قبلی کمیسیون انتخابات که به دلیل انتخابات مملو از تقلب، افغانستان را تا مرز بحران کامل سیاسی به پیش بردند، بجای مجازات، مکافات شدند و حکومت آنان را در پست‌های مهم دیگر تعیین کرد به همین دلیل فساد پیشه‌ها جرات پیدا کرده‌اند و از هر فرصت برای بدست آوردن پول استفاده می‌کنند.

آقای ممتاز گفت: «اعضای کمیسیون و کمیشنران اعتقاد دارند که بهترین مارکیت را برای بدست آوردن پول در اختیار دارند، بعدا وزیر، سفیر شوند و یا هم در سنا تعیین شوند.»

آقای ممتاز می‌گوید اعتماد مردم نسبت به روند انتخابات زمانی به دست می‌آید که تمام افراد دخیل در فساد در کمیسیون انتخابات از سوی نهادهای عدلی و قضایی مجازات شوند.

ح. همراز

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B3%D8%B1%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%B5%D8%A8%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%AA%D8%A7%D8%AE%DB%8C%D8%B1-%D9%86%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%AC-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%84%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/a-47066589

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading