بازتاب نیوز

خبرنگاری که در آستانه جشن عروسی‌اش تیرباران شد

٨ قوس -٦٢٣ خبرگزاری افق

نام افغانستان در خیلی از موارد منفی، در جهان در فهرست نخست قرار دارد. نخسیتن خبرنگار ی که در ابتدایی سال ۲۰۱۹ میلادی کشته شد هم از ولایت فراه افغانستان بود جاوید نوری ۲۷ ساله شاید در طول حیات اش شانس شهرت جهانی شدن او را یاری نکرد ولی خبر مرگ او برای ساعاتی، سرخط رسانه های جهان شد.

جاوید نوری، در کمین طالبان مسلح صبح روز شنبه (۱۵ ماه جدی) به گونه ی وحشتناک کشته شد. این رویداد در مسیر منتهی به روستای «دار آباد» در شش کیلومتری شهر فراه رخ داد.

بر اساس گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، جاوید نوری، نخستین خبرنگار در جهان است که در نخستین روزهای سال ۲۰۱۹ میلادی توسط گروه تروریستی طالبان کشته شد.

جاوید نوری، در یک خانه فرهنگی در روستای «دار آباد» متولد شده بود و پدرش «سرمعلم» یک مکتب است . او چهار برادر و یک خواهر دارد.

بستگان آقای نوری به افق، گفتند که او در دانشکده روان‌شناسی دانشگاه کابل تا مقطع لیسانس درس خوانده بود و پس از تاسیس ایستگاه رادیویی محلی موسوم به «نشاط» در ولایت فراه به کارهای رسانه ای روی آورده بود. او در این رادیو به عنوان مجری برنامه‌های روان‌شناسی و اجتماعی کار می‌کرد.

نوری حدودا دو سال در این رادیو کار کرد و قرار بود که در آینده نزدیک به عنوان مدیر مسوول یک هفته نامه نیز فعالیت رسانه ای اش را گسترش دهد.

حاجی عبدالستار از بزرگان روستای «دار آباد» و پسر کاکای جاوید نوری به افق، گفت که پسر کاکایش هیچ خصومت شخصی با کسی نداشته است او می‌گوید در حال تحقیق هستند که طالبان چرا جاوید را تیرباران کرده اند.

او افزود که حدوداً سه ماه پیش جاوید نوری نامزد شده بود و قرار بود که به همین زودی‌ها جشن عروسی‌‌اش برگزار شود.

حمیدالله حمیدی، مدیر مسوول رادیو «نشاط» به افق گفت: «برای ما جای سوال هست که طالبان چرا جاوید نوری را کشتند در حالی که آن‌ها ۳۰ تن دیگر از مردم فراه را از منطقه‌ی دار آباد با خودشان بردند و در میان این افراد نیروهای پولیس هم بودند، اما همگی را آزاد کردند ولی جاوید نوری را به قتل رساندند.»

در چند سال گذشته دامنه ناامنی ها در ولایت فراه افزایش چشم‌گیری یافته است. منابع محلی در فراه به افق، گفته اند که طالبان در بسیاری از نقاط این ولایت حاکمیت دارند.

کشته شدن جاوید نوری با موجی از انتقادها در ولایت فراه مواجه شده است.

بنیامین بارز، رییس اطلاعات و فرهنگ فراه در صحبت با خبرگزاری افق، از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهد که خبرنگاران را به هیچ عنوان هدف قرار ندهند، چرا که آن‌ها به گونه‌ی آزادانه به نشر اطلاعات درست می‌پردازند و از هیچ‌کس جانبداری نمی‌کنند.

حمیدالله حمیدی، مدیر مسوول رادیو «نشاط» با گلوی بغض آلود به خبرگزاری افق، گفت: «واقعا جای نگرانی می‌باشد که طالبان مسلح از میان ۳۰ تن که ربوده بودند، تنها جاوید نوری را تیرباران کردند. من مدت زیادی بود که با آقای نوری آشنایی داشتم و او همیشه در رادیو تلاش می‌کرد که برنامه‌های خوبی برای مردم خود تهیه کند.»

آقای حمیدی از نهادهای امنیتی می خواهد که در راستای تامین امنیت خبرنگاران در ولایت ناامن فراه اقدام کنند.

او هشدار می دهد که افزایش تهدیدات بر جان خبرنگاران و رسانه ها، باعث مسدود شدن دروازه های رسانه های محلی در این ولایت خواهد شد.

جاوید نوری در کنار فعالیت های رسانه در ریاست منابع بشری فراه نیز مصروف فعالیت بوده است.

طالبان نیز با پخش اعلامیه ی تایید کرده اند که وی را که کارمند دولت بوده است، به قتل رسانده اند.

شماری از خبرنگاران محلی در ولایت های غربی کشور آماج قراردادن خبرنگاران از سوی طالبان مسلح و دیگر گروه های مسلح را نگران کننده می‌دانند و خواستار توقف این روند شده اند.

قدرت الله حمیدی، خبرنگار به افق، گفت: «هیچ‌کس برای حفظ ‌جان خبرنگاران تلاش نمی‌کند و کشته شدن یک خبرنگار در ولایت فراه زنگ خطری برای ما هست که نه طالبان و نه حکومت در راستای حفاظت از جان خبرنگاران توجهی ندارند.»

همایون نظری، مسوول کمیته امنیت و مصئونیت خبرنگاران در زون غرب کشور به افق،‌ گفت که طالبان و دیگر گروه های مخالف حکومت استراتژی شان را تغییر داده اند و به گونه عمدی خبرنگاران را هدف قرار می دهند.

سال ۲۰۱۸ میلادی خونین ترین سال برای رسانه های افغانستان بوده است.

بر بنیاد گزارش نهاد «نی» یا نهاد حامی رسانه های آزاد افغانستان، در این سال، ۲۰ خبرنگار و فعال رسانه ای در کشور کشته شده اند.

کشته شدن جاوید نوری دلهره و هراس در میان خبرنگاران به وجود آورده است که سال ۲۰۱۹ میلادی نیز سال خونین برای شان رقم بخورد.

واجد روحانی-افق

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/101542

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading