بازتاب نیوز

سرور دانش: کمیسیون‌های انتخاباتی در حق شهروندان جفا کرده‌اند

٢٣ جدي ١٣٩٧ طلوع نیوز

سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور از کار کمیسیون مستقل انتخابات انتقاد می‌کند و می‌گوید که کمیسیون‌های انتخاباتی در حق شهروندان کشور جفا کرده‌اند.

آقای دانش می‌افزاید که اتهام‌های تقلب، تخطی و فساد در کمیسیون‌های انتخاباتی، جایگاه مردم و حکومت افغانستان را در سطح جهان زیر پرسش برده است.

معاون دوم رییس‌جمهور، این سخنانش را پیش از چاشت امروز در مراسم افتتاح «کنگرۀ ملی مساعدت‌های حقوقی» در کابل بیان کرد.

او افزود: «کمیسیون‌های انتخاباتی باید بدانند که کاسۀ صبر مردم لبریز شده و بیش از این نمی‌توانند ضعف‌ها و ناکارآمدی‌ها را تحمل کنند و اکنون مکلفیت حکومت وحدت ملی است که اصلاحات همه جانبه را روی دست گیرد و از اتلاف و تضیع بیشتر حقوق مردم جلوگیری کند و گر نه انتخابات ریاست‌جمهوری به سرنوشت بدتر از انتخابات پارلمانی مواجه خواهد شد.»

آقای دانش در حالی از کمیسیون‌های انتخاباتی انتقاد می‌کند که کمیسیون انتخابات پس از تقریبأ سه ماه، نتوانسته حتا نتایج نخستین انتخابات مجلس تمامی ولایت‌های کشور را اعلام کند.

بربنیاد جدول زمانبندی انتخابات مجلس نماینده‌گان، کمیسیون مستقل انتخابات دوماه پیش نتایج نخستین و سه هفته پیش نتایج نهایی را باید اعلام می‌کرد، اما تاکنون نتایج نخستین به گونۀ کامل اعلام نشده است.

رییس پیشین دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که یکی از علت‌های تأخیر در اعلام نتایج انتخابات مجلس نماینده‌گان، مداخلۀ حکومت در نهایی سازی فهرست نامزدان انتخابات مجلس نماینده‌گان است.

داوود علی نجفی می‌افزاید: «کارهایی که شده، در تبانی کمیسیون با حکومت شده‌است؛ همین حالا که نتایج کابل اعلام نمی‌شود، بحث‌ها خیلی جدی همین است که از کمیسیون لیست‌ها رفته به حکومت تا حکومت در میان آن انتصاب کند، پس معلوم می‌شود که اختیار در دست کمیسیون نیست.»

کمیسیون مستقل انتخابات، مشکلات را در این روند می‌پذیرد، اما اتهام‌های فساد و مداخله حکومت را در این روند رد می‌کند.

سید حفیظ الله هاشمی، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات گفت: «امیدواراستم ارگان‌های کشفی ما تحقیقات خود را بکنند این مسایل را انکشاف بدهند و هرکسی که در این فساد آغوشته باشد اورا به پنجه قانون بسپارد.»

همزمان با این، حکومت نیز هرگونه مداخله را در کار کمیسیون‌های انتخاباتی رد می‌کند.

مجیب الرحمان رحیمی، سخن‌گوی ریاست اجراییه بیان داشت: «این را به صراحت گفته می‌توانم که چنین مداخله وجود نداشته؛ ما در هیچ مرحله‌یی از کمیسیون نخواستیم که نامی را یا فهرستی را در یک ولایتی برای ما روان بکند. ما به استقلالیت کمیسیون، همیش احترام گذاشتیم.»

کمیسیون انتخابات تاکنون نتایج نخستین انتخابات مجلس ولایت کابل را اعلام نکرده است. مسؤولان این کمیسیون، وعده داده بودند که شب گذشته این نتیجه را اعلام می‌کنند، اما تاکنون اعلام نشده است.

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/fa/elections-2018/%D8%B3%D8%B1%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D9%82-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%81%D8%A7-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading