بازتاب نیوز

ساخت اولین مکتب ویژه برای هندوها در ننگرهار

٢٣ جدي ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

وزارت معارف کشور به همکاری  مؤسسه سویدن برای هندوها در ولایت ننگرهار برای اولین‌بار یک مکتب ویژه ساخته است.

حسیب‌الله شینواری،‌ رییس معارف ولایت ننگرهار در مراسم گشایش این مکتب روز یک‌شنبه، ۲۳  جدی گفت که هزینه این مکتب نه میلیون افغانی است که از سوی مؤسسه سویدن پرداخته شده است. آقای شینواری افزود که کار ساخت تعمیر این مکتب یک سال طول کشیده و دارای شش صنف درسی است. نام این مکتب ابتدایی در ولایت ننگرهار بابا کبیر است.

در همین حال نریندرسینگ خالصه،‌ یگانه نامزد سیک‌ها و هندوها در مجلس نماینده‎گان کشور می‌گوید که ساخت این مکتب برای آنان خیلی «روحیه» کلان داده است. آقای خالصه افزود:‌ »با فعال شدن این مکتب فرزندان ما از کوچه‌‌گشتی و بازار‌گشتی نجات پیدا می‌کنند، صاحب معارف و قلم می‌شوند.»

او هم‌چنان گفت که حدود صد خانواده از مردم سیک‌ها و هندوها در ننگرهار زنده‌گی می‌کنند. به قول نریندرسینگ خالصه، فرزندان این خانواده‌ها در ننگرهار به دلیل نبود مکتب پیش از این درس خوانده نتوانسته‌اند.

نریندرسینگ خالصه،‌ یگانه نامزد سیک‌ها و هندوها در مجلس نماینده‎گان تصریح کرد،‌ آنان تلاش می‌کنند که یک مکتب «ویژه» دیگر هم برای سیک‌ها و هندو‌ها بسازند. آقای خالصه افزود:‌ »بیش از دو صد خانواده ما در کابل هم زنده‌گی می‌کنند که تنها یک مکتب دارند.»

گشایش اولین مکتب ویژه برای هندو‌ها در ننگرهار هم‌زمان با سفر میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف در این ولایت صورت گرفته است. سرپرست وزارت معارف در ننگرهار گفته است که اقدامات جدی و عمده‌ای برای بهبود وضعیت معارف ننگرهار روی دست گرفته می‌شود.  او هم‌چنان گفته است که معارف باید به صورت متوازن در کابل و ولایت‌ها انکشاف پیدا کند.

آقای بلخی هدف از سفر خود در ننگرهار را بررسی مشکلات معارف آن ولایت دانسته و تاکید کرده است که در دهه معارف باید در بخش معارف کار‌های بیشتری صورت گیرد.

مشکلات معارف هندوها

با آن‌که آموزش یکی از اساسی‌ترین نیازهای بشر و از جمله ابتدایی‌ترین خدمات دولتی است که به‌طور رایگان برای تمام شهروندان افغانستان فراهم می‌شود، اما اطفال هندوها و سیک‌های افغان به دلیل تبعیض مذهبی و نژادی نمی‌توانند از حق آموزش‌شان استفاده کنند.

هریندر سنگه، یک تن از آموزگاران مکتب هندوها در کابل می‌گوید که کودکان آنان همواره از سوی اطفال دیگر توهین می‌شوند و آزار می‌بینند. او می‌گوید: «کسی موی او را کش می‌کند، کسی با بادنجان رومی می‌زند و کسی هم با کیله و غیره.»

نریندر سنگه در مکتب متوسطه «گروه بابه نانک» در شوربازار کابل معلم  هست. او می‌گوید: «پیش از این، کودکان ما در مکتب‌های برادران مسلمان ما یک جای درس می‌خواندند، ولی بسیاری‌شان به مکتب نمی‌رفتند و کسی که درس می‌خواند، بسیار اذیت می‌شد، آزار می‌دادند هندو گفته و بسیار به یک نام سبک صدا می‌کردند، می‌زدند و سنگ می‌زدند و اشتک‌ها را بسیار اذیت می‌کردند و می‌گرفتند کتاب‌چه‌ها و قلم‌های‌شان را و این سبب شد که مردم‌های هندو و سیک افغان، بسیار عقب بمانند.»

مکتب متوسطه «گروه بابه نانک» که یگانه مکتب دولتی ویژه هندوها در سطح کشور است که در سال ۱۳۹۰ در کابل تأسیس شده است. این مکتب طبق قوانین وزارت معارف فعالیت دارد. در حال حاضر بیش از پنجاه دختر و پسر در این مکتب مصروف آموزش‌اند.

این آموزگار هر‌چند از رویه‌ی فعلی مردم با آنان ابراز رضایت دارد، ولی می‌گوید: «یگان تا حالی هم به حساب همان آدم‌های بسیار سبک، یگان اذیت می‌کنند.» او از مردم می‌خواهد آنان را مورد آزار قرار ندهند و کرامت انسانی آنان را در نظر بگیرند. او افزود: «همه‌گی یک برادر هستند، مذهب مهم نیست، مهم انسانیت است، از مذهب کرده پیش، انسانیت است ولو هر ‌کسی که باشد، همراهش رویه‌ی خوب انسانی صورت بگیرد.» مشکلات هندوها در کشور تنها به معارف خلاصه نمی‌شود.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور حدود یک ماه پیش برای رسیده‌گی به پرونده‌های مربوط به قضایای حقوقی و غصب زمین‌های سیکـ‌ها و هندوها به نهادهای مسوول دستور داده است تا تمامی این پرونده‌ها را از ولایات به کابل انتقال دهند.

آقای غنی گفته است که بی‌توجهی به قضایای مربوط به سیکـ‌ها و هندوها قابل تحمل نیست.

رییس جمهور غنی تأکید کرده است که برای رسیده‌گی به قضایای حقوقی این اقلیت مذهبی باید یک آدرس ویژه در مشورت میان رییسان دادستانی کل و دادگاه عالی ایجاد شود.

شماری از هندوها ادعا دارند که زمین‌های آنان در کابل و در شماری از ولایت‌ها از سوی زورمندان غصب شده و تا هنوز به قضایای آنان به صورت جدی رسیده‌گی نشده است.

لینک اصلی: https://8am.af/construction-of-the-first-special-school-for-hindus-in-nangarhar/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading