بازتاب نیوز

نهادهای ناظر: حکومت به جای انتقاد،‌ کمیسیون انتخابات را وادار به پاسخگویی کند

٢٣ جدي ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

نهادهای ناظر بر روند انتخابات در واکنش به اظهارات اخیر معاون دوم رییس جمهور می‌گویند مقام‌های بلند پایه حکومت به جای انتقاد از کارکردهای مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات باید آنان را وادار به پاسخگویی به مردم کنند. به باور نهادهای ناظر، انتقاد از نارسایی‌های به میان آمده در جریان انتخابات مجلس نماینده‌گان از سوی مقام‌های بلند پایه حکومت کارساز نیست، بلکه حکومت مکلف است در برابر آرای مردم پاسخگو باشد.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) روز یک‌شنبه،‌ بیست و سوم جدی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «بهتر است مقام‌های بلندپایه حکومت انتقادها را کنار بگذارند و خود شان و کمیسیون مستقل انتخابات را حاضر به پاسخگویی به رأی‌دهنده‌گان بسازد.»

رییس اجرایی فیفا افزون بر مشکلات و نارسایی‌های که در جریان انتخابات مجلس نماینده‌گان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات صورت گرفت،‌ تاخیر در اعلام نتایج انتخابات مجلس نماینده‌گان،‌ چگونه‌گی استفاده از دستگاه‌های انگشت‌نگاری و برگزار نشدن انتخابات مجلس نماینده‌گان ولایت غزنی را از برنامه‌های غیر عملی کمیسیون مستقل انتخابات عنوان کرد و گفت: «این وضعیت به شکل تصادفی به میان نیامده که موضوع تحقیر و توهین به یک‌باره‌گی به مردم ربط داده شود،‌ بلکه کارکردهای کمیسیون مستقل انتخابات از آغاز با انتقادها همراه بوده است.»

واکنش نهادهای ناظر در حالی مطرح می‌شود که معاون دوم ریاست جمهوری گفته است که کمیسیون‌های انتخاباتی مایه سرافکنده‌گی مردم و دولت شده‌اند و صحنه‌های مدنی و مشق دموکراسی مردم را به ابزار توهین و طعنه‌های دوست و دشمن بدل کرده‌اند.

محمدسرور دانش، معاون دوم رییس جمهور، روز گذشته هنگام سخنرانی در کابل گفت: «امروز برخی از نهادهای دولتی نه تنها که وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند، بلکه در حق مردم افغانستان جفا نیز می‌کنند. یکی از نمونه‌های روشن آن جفای آشکاری است که از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی در مورد انتخابات پارلمانی در حق مردم افغانستان روا داشته شده است.»

آقای دانش درحالی از مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات انتقاد کرده است که پس از سپری شدن سه ماه از برگزاری انتخابات مجلس نماینده‌گان، تا کنون نتایج ابتدایی آن اعلام نشده است. نتایج ابتدایی این انتخابات بر اساس تقویم انتخابات قرار بود در نزدهم عقرب اعلام شود. آقای دانش افزوده است که با گذشت سه ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی، نه تنها از نتایج آن خبری نیست، بلکه در سایه اتهامات تقلب، تخطی و فساد، اعتبار دولت و مردم افغانستان نیز زیر سوال رفته است.

از این پیش مسوولان بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) گفته اند که با وجود هزینه‌های گزاف برای برگزاری انتخابات مجلس نماینده‌گان، تاکنون شفافیت این انتخابات و نتایج آن با پرسش‌های جدی همراه است. نعیم ایوب‌زاده، رییس تیفا با اشاره به یافته‌های نظارتی این نهاد مدعی شده است که «سطح بالای فساد انتخاباتی و فساد اخلاقی مانع اعلام نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات مجلس نماینده‌گان شده است.» مسوولان این نهاد هم‌چنان افزوده‌اند که تیم عملیاتی در کمیسیون، به جای این که مصروف جدا کردن آرای پاک از آرای ناپاک باشند، مصروف معاملات پولی کلان و ازدیاد آرای شماری از نامزدان مورد نظرشان هستند.»

نهادهای ناظر بر روند انتخابات در کنار این که انتقادهای آقای دانش را ناوقت می‌دانند، می‌گویند حکومت با انتقاد از کارکردهای مسوولان کمیسیون می‌خواهد زمینه را برای تغییر شماری از چهره‌های این کمیسیون فراهم کنند.

حبیب‌الله شینواری، مسوول برنامه‌های دیدبان شفافیت انتخابات افغانستان می‌گوید،‌ گفته‌های معاون دوم رییس جمهور به منظور بسترسازی برای تغییراتی است که قرار است حکومت در تفاهم با احزاب سیاسی در کمیسیون مستقل انتخابات بیاورد. آقای شینواری هم چنان حکومت را به مداخله در کارهای کمیسیون مستقل انتخابات متهم کرده گفت، حکومت بارها در کارهای کمیسیون مستقل انتخابات مداخله کرده است. او اما مشخص نساخت که دخالت حکومت در چه مواردی بوده است.

در همین حال، معاون دوم رییس جمهور هم‌چنان با مطرح کردن بحث اصلاحات در کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که حکومت وحدت ملی مکلف است که اصلاحات همه‌جانبه را روی دست گیرد و از تلف شدن بیشتر حق مردم جلوگیری کند؛ زیرا به باور او در صورتی که اصلاحات لازم در کمیسیون‌های انتخاباتی به میان نیاید، سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری سال آینده بدتر از انتخابات پارلمانی کنونی خواهد بود.

از سویی هم، نهادهای ناظر بر روند انتخابات پیشنهاد می‌کنند که کمیشنران این کمیسیون در کنار این که باید از سمت‌های شان برکنار شوند، مورد پی‌گرد قانونی نیز قرار گیرند. آنان هم‌چنان می‌گویند در صورت به میان آمدن تغییرات در رهبری این کمیسیون، کمیشنران جدید طبق هدایت قانون انتخابات،‌ به همکاری کمیته گزینش و با مشورت کامل حکومت،‌ احزاب سیاسی و نهادهای مدنی گزیده شوند.

بحث اصلاحات در رهبری کمیسیون مستقل انتخابات در حالی مطرح است که شیوه عزل کمیشنران این کمیسیون در قانون انتخابات روشن نیست.

شماری از احزاب سیاسی هم چنان در واکنش به اظهارات آقای دانش می‌گویند، حکومت نیز در نارسایی‌های کمیسیون مستقل انتخابات دخیل است. نور رحمان اخلاقی،‌ عضو ایتلاف بزرگ ملی در صفحه فیس‌بوکش نگاشته است: «افتضاحی را که کمیسیون مرتکب شده است، به صورت قطع افتضاح حکومت نیز است و نمی‌شود با چند دهن گپ حکومتی‌ها خودشان را از آن تبرئه کنند.» آقای اخلاقی هم چنان در واکنش به اظهارات اخیر آقای دانش افزوده است که معاون دوم رییس جمهور که رییس کمیسیون سه جانبه حکومت، کمیسیون انتخابات و احزاب بود، در استفاده از فناوری انگشت‌نگاری و تعدیل نظام انتخاباتی به خواست رییس جمهور با احزاب سیاسی برخورد سلیقه‌ای کرده است.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات اما با آن که شماری از مشکلات و چالش‌های به میان آمده در جریان انتخابات مجلس نماینده‌گان را می‌پذیرند،‌ اما می‌گویند هر شخصی که اسناد و مدارک در رابطه به فساد در دست داشته باشد،‌ می‌تواند با در میان گذاشتن نهادهای عدلی و قضایی، موضوع را پی‌گیری کند. عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به ۸صبح گفت: «هر شخصی در هر سطحی که باشد و به انتخابات که یک روند ملی به شمار می‌آید صدمه وارد کرده باشد، مطابق قانون با او باید برخورد شود.»

این واکنش ها در حالی مطرح می شود که قرار است انتخابات ریاست جمهوری در بیست و نهم سرطان سال آینده خورشیدی با سه ماه تاخیر برگزار شود. احزاب و جریان های سیاسی اما گفته اند پس از تاریخ که در قانون اساسی کشور تعیین شده است، رییس جمهوری غنی برای آنان مشروعیت نخواهد داشت.

لینک اصلی: https://8am.af/instead-of-criticizing-the-government-the-electoral-commission-is-forced-to-respond/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading