بازتاب نیوز

حدود ۷۶ درصد مکتب‌ها در نورستان ساختمان ندارند

٢٣ جدي ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

مصور‭ ‬زادفر

مسوولان ریاست معارف نورستان می‌گویند که حدود ۷۶ درصد مکتب‌ها در این ولایت، بدون ساختمان اند و دانش‌آموزان در محیط باز آموزش می‌بینند. محمدامین حماد، رییس معارف نورستان دیروز، بیست‌وسوم جدی در گفت‌وگو با ۸صبح گفت که از جمله‌ی ۲۱۴ مکتب فعال در این ولایت، حدود ۱۶۲ مکتب، بدون ساختمان اند. آقای حماد هم‌چنان افزود که در تمام نورستان، ۲۳۷ مکتب وجود دارد که ۲۳ آن به دلیل نبود معلم و امکانات آموزشی، درهای‌شان بسته است.

مسوولان معارف در نورستان می‌گویند که اخیراً طالبان در این ولایت با تعلیم و تربیه، مشکل ندارند و از این روند، حمایت می‌کنند. به گفته‌ی آنان، تنها دو مکتب را که طالبان بسته بودند، امسال بازگشایی شده است. این مکتب‌ها یکی برای پسران و دیگری برای دختران آموزش می‌دهد. در ولایت نورستان، حدود ۱۳۰ مکتب ابتدایی، ۲۸ لیسه و حدود ۸۴ مکتب متوسطه وجود دارد. محمدامین حماد می‌گوید که قرار است در دو-سه سال آینده، ۲۵۲ مکتب از سوی برنامه‌ی میثاق شهروندی، در ولسوالی‌های مختلف نورستان اعمار شود.

مکتب‌های ولایت نورستان، در جریان امسال ۳۸ هزار و ۷۴۹ دانش‌آموز داشته‌اند که بالغ بر شانزده‌هزار آن را دخترها تشکیل می‌دهند. این مکتب‌ها توانسته اند امسال حدود ۱۶۲ دانش‌آموز دختر، فارغ بدهند. ریاست معارف این ولایت می‌گوید آنان در تلاش اند که این دانش‌آموزان، فرم کانکور به دست آورده و در این امتحان اشتراک کنند. به اساس گفته‌های آنان، موانعی از حیث فرهنگی نسبت به رفتن دخترها به مکتب، در نورستان کم‌‌تر شده است.

در همین حال، وزارت معارف می‌گوید که قرار در سال پیش روی خورشیدی، این وزارت در چارچوب برنامه‌ی میثاق شهروندی، در هم‌کاری با وزارت انکشاف دهات و شهرسازی و اراضی، حدود ۱۵۰ مکتب را در ولایت نورستان اعمار کند.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف می‌گوید که برنامه‌ی اعمار شش هزار مکتب آغاز شده و این برنامه در حال حاضر در ۱۷ ولایت کشور آغاز شده است. خانم نزهت می‌افزاید که امسال قرار است ۲ هزار و ۷۰۰ مکتب در این ولایت‌ها اعمار شود.

 

معلمان غیرمسلکی در مکاتب نورستان

رییس شورای ولایتی نورستان مدعی است که حدود ۹۵ درصد معلمان مکتب‌ها در این ولایت، غیرمسلکی هستند. سعدالله نورستانی، رییس شورای ولایتی نورستان در گفت‌وگو با ۸صبح می‌گوید که بیساری از معلمانی که در نورستان تدریس می‌کند، سویه‌ی تحصیل‌شان در سطح دوازده‌پاس یا چهارده‌پاس است.

آقای نورستانی هم‌چنان می‌گوید که در بسیاری از ولسوالی‌ها، با آن که معلمان از امتیاز وظیفه‌ی‌شان برخوردار اند، به تدریس در مکتب‌ها حاضر نمی‌شوند. وی می‌افزاید که تیم‌های نظارتی معارف، به دلیل مشکلات امنیتی نمی‌توانند از آموزش و حضور معلمان در مکتب‌های ولسوالی‌های نورستان نظارت کنند.

با این حال، ریاست معارف نورستان می‌گوید که در مکتب‌های این ولایت، حدود ۶۰۰ معلم دوازده‌پاس، ۳۰۰ چهارده‌پاس و حدود ۱۰۰ تن دوازده‌پاس تدریس می‌کنند. محمد امین حماد می‌‌گوید که مکتب‌های ولایت نورستان، به حدود ۱۵۰ معلم دیگر نیز نیاز دارند.

 از سویی هم، رییس شورای ولایتی نورستان می‌گوید که حضور نیافتن تیم‌های نظارتی در مکتب‌ها و عدم نظارت آنان از پروژه‌های انکشافی در بخش معارف، باعث به وجود آمدن فساد در این بخش شده است.

با این حال، رییس معارف نورستان، می‌گوید که پیش از این در بخش معارف نورستان، فساد وجود داشته است، اما با روی کار آمدن ریاست معارف جدید در این ولایت، آنان برنامه‌هایی را برای از بین بردن فساد در بخش معارف عملی کرده‌اند. آقای حماد می‌گوید که پیش از حدود ۶۰ معلم و بیست‌ودو هزار دانش‌آموز غایب در شمار معلمان و دانش‌آموزان مکتب‌های نورستان، وجود داشته که در یک سال گذشته، نام‌های این معلمان و دانش‌آموزان شناسایی و حذف شده‌اند.

رییس معارف نورستان می‌گوید که به دلیل این‌که هیأت نظارتی وزارت معارف به دلایل امنیتی نتوانسته اند به شماری از ولسوالی‌ها بروند، آمارگیری‌های غلط صورت گرفته و بیست‌ودو هزار دانش‌آموز خیالی در معارف نورستان ثبت شده بود.

در همین حال، وزارت معارف رقم ۲۲ هزار دانش‌آموز خیالی که پیش از این در ولایت نورستان ثبت شده‌ را از سال‌های پیش ۱۳۹۱ عنوان می‌کند.

نوریه نزهت می‌گوید که در آمارگیری گزارش‌هایی که پیش از سال ۱۳۹۱ به وزارت معارف ارایه شده است، ارقام ضدونقیض وجود داشته است که در حال حاضر این مشکل رفع شده است.

هم‌چنان کمبود مواد آموزشی نیز در مکتب‌های نورستان از دیگر چالش‌هایی است که مسوولان معارف در این ولایت عنوان می‌کنند. ریاست معارف این ولایت می‌گوید که اخیراً تحویل‌خانه‌های معارف سه ولسوالی این ولایت را گشته‌اند و توانسته‌اند تا حدود این مشکل را رفع کنند، اما مکتب‌های این ولایت شدیداً با کمبود مواد آموزش روبه‌رو است. رییس معارف نورستان می‌گوید که در تمام مکتب‌های این ولایت، تنها چهار لابراتوار وجود دارد.

این در حالی است که سال جاری از سوی حکومت افغانستان برای مبارزه با کاستی‌ها و چالش‌های فراراه معارف کشور، به نام سال معارف نام‌گذاری شده است.

لینک اصلی: https://8am.af/about-76-percent-of-schools-do-not-have-buildings-in-nuristan/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading