بازتاب نیوز

مشاور امنیت ملی افغانستان با مقامات سعودی در مورد پروسه صلح گفتگو می‌کند

٢٣ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

در ادامه تلاش‌ها به هدف ایجاد ثبات و صلح در افغانستان حمدالله محب مشاور امنیت ملی این کشور به ریاض رفته است.

آقای محب سفرهایش به چند کشور منطقه را پنج‌شنبه گذشته آغاز کرد و در آن در دیدارهای از چین و امارات متحده عربی با همتاهان خود گفتگو نموده خواهان همکاری در پروسه صلح افغانستان شد.

طارق آرین سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در یک پیام صوتی به رسانه‌ها جزئیات دیدارهای محب را ارائه نموده‌است:

"مشاور امنیت ملی بعد از دیدار از چین به عربستان سعودی رفت ولی قبل از آن با مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی در ابوظبی دید و روی پروسه صلح به رهبری افغان‌ها و مبارزه علیه تروریزم گفتگو کرد. انتظار می‌رود مشاور امنیت ملی در سفرش به سعودی با مقامات ارشد این کشور روی همکاری‌های دو کشور صحبت کند."

سفر مشاور امنیت ملی افغانستان به چند کشور منطقه در حالی صورت می‌گیرد که زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان نیز، سفر دوره‌یی‌اش به هدف گفتگو در مورد راه‌های ایجاد ثبات در افغانستان را با دیداری از هند آغاز کرد، دیروز راهی چین شد و قرار است به پاکستان و افغانستان هم برود.

وزارت خارجه امریکا گفته‌است هدف این دیدارهای آقای خلیل‌زاد آن است تا مقامات این کشورها را به همکاری در بخش فراهم ساختن زمینه صلح تشویق کند.

آقای خلیل‌زاد دیروز یک‌شنبه در صفحه تویترش نوشته بود قبل از سفر به چین با حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان دیدار کرد و برای صلح مشترکاً کار می‌کنند.

محب هم در صفحه تویترش نوشته‌است، وی و خلیل‌زاد معلومات در مورد سفرهای‌شان را با هم شریک ساخته اند.

در این حال انتظار خادم یک کارشناس امور بین‌المللی ضمن مؤثر خواندن این سفرها و تلاش‌ها می‌گوید، کشورهای منطقه باید از هیچ تلاش سازنده برای صلح افغانستان دریغ نکنند.

وی می‌گوید:

"من فکر می‌کنم که چین، امارات متحده و عربستان سعودی به حیث محراق و مرکزیت دنیا نقش اساسی می‌توانند در افغانستان ایفا کنند. هر سه کشور می‌تواند در موضوع گفتگوهای صلح افغانستان مثمر تمام شده، طالبان را به میز مذاکره تشویق نمایند تا افغانستان شاهد ثبات و صلح در آینده باشد."

تلاش‌های ملی و بین‌المللی به هدف ایجاد ثبات در افغانستان در حالی ادامه دارند که حکومت خواهان مذاکرات مستقیم با طالبان است ولی طالبان تأکید دارند که فقط با امریکا صحبت می‌کنند.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29708200.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading