بازتاب نیوز

پومپیو: مرتکبین قتل جمال خاشقجی باید به میز عدالت کشانیده شوند

٢٣ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا ناوقت دیروز وارد ریاض شد جایی‌که قرار است با شهزاده محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دیدار نموده و از او بخواهد تا یقینی سازد که مرتکبین قتل جمال خاشقجی به میز عدالت کشانیده شوند.

این دیپلومات ارشد امریکایی در حال حاضر مشغول سفر دوره‌یی به شرق میانه است و این دومین دیدارش از سعودی بعد از آن است که خاشقجی خبرنگار اسبق سعودی که با واشنگتن پست همکاری داشت، در دوم اکتوبر سال گذشته در داخل قنسولگری سعودی در استانبول کشته شد.

پومپیو قبل از آن که راهی سعودی شود در قطر به خبرنگاران گفت:

"ما بحث‌ها را با ولیعهد سعودی و دیگر مقامات این کشور ادامه می‌دهیم تا یقینی گردد که عدالت در رابطه با قتل غیر قابل قبول جمال خاشقجی تکمیل و عملی گردد. ما به گفتگوها در این مورد ادامه خواهیم داد تا یقینی شود که تمام حقایق معلوم شده و مرتکبین به میز عدالت کشانیده شوند، یقیناً از سوی سعودی ولی از سوی امریکا نیز."

آقای پومپیو بعد از دیدار با همتای قطری اش و امیر این کشور راهی سعودی شد.

دیدار پومپیو از سعودی بخشی از سفر دوره‌یی اش به شرق میانه است که وی در آن تا حال از عمان، قاهره، مانامه، ابوظبی، دوحه و ریاض دیدن نموده و به مسقط و بالاخره کویت نیز خواهد رفت.

پومپیو در سفر قبلی اش به ریاض که مدتی بعد از مرگ خاشقجی صورت گرفت تبسم‌های با ولیعهد سعودی داشت که شماری زیاد را در امریکا خشمگین ساخته بود.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا گفته است، روابط و اتحادش با سعودی را حفظ می‌کند ولی سنای امریکا ولیعهد سعودی شهزاده محمد بن سلمان را در این قتل دخیل دانسته است.

جمال خاشقجی که شهروند عربستان سعودی بود و در امریکا اقامت داشت، از منتقدین سرسخت حکومت سعودی به ویژه محمد بن سلمان ولیعهد آن کشور به شمار می‌رفت.

خاشقجی در دوم اکتوبر پارسال از قنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و سپس خبر مرگش بازتاب یافت.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29708213.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading