بازتاب نیوز

ترامپ: اگر ترکیه به کردها حمله کند، اقتصادش را ویران می‌کنیم

٢٤ جدي ١٣٩٧ دويچه وله

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، در یک پیام تویتری نوشته است که "اگر ترکیه بر کردها در شمال سوریه حمله کند، از وجه اقتصادی برباد می شود." ترامپ در این پیام افزوده است: "همزمان از کردها انتظار نداریم که سبب تحریک ترکیه گردند."

رئیس جمهور ایالات متحده همچنان از ایجاد یک ساحه حایل امنیتی در فاصله ۲۰ مایلی (۳۲ کیومتری) نیز سخن رانده است؛ اما جزیئات بیشتری در مورد ارائه نکرده است.

دونالد ترامپ در ماه دسمبر سال ۲۰۱۸ به طور غیرمنتظره خروج نیروهای ایالات متحده امریکا از سوریه را اعلام کرد. این اقدام ترامپ موجب تضعیف موقف کردها خواهد شد که با حمایت نیروهای ایالات متحده علیه گروه تروریستی داعش می جنگند.

ترکیه: فرقی میان داعش و واحدهای دفاع خلق نیست

ساعاتی بعد از این اظهارات ترامپ، ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور ترکیه تویت کرد که فرقی میان گروه «دولت اسلامی»، گروه ممنوعه «کارگران کردستان» و واحدهای دفاع خلق کردها نمی‌باشد.

سخنگوی اردوغان گفته است: «تروریست‌ها نمی‌توانند شرکای تان باشند. ترکیه از ایالات متحده امریکا انتظار دارد که به مشارکت استراتژیک مان احترام نماید و نگذارد که این مشارکت زیر سایه پروپاگندای تروریستی قرار بگیرد.» 

اردوغان خواهان خنثی سازی "واحدهای مدافع خلق" کردها است

پس از اعلام خروج سربازان امریکایی از مناطق شمال سوریه، نگرانی کردها از وخامت اوضاع در این مناطق نیز افزایش یافته است. حکومت ترکیه واحدهای مدافع خلق کرد را گروه تروریستی تلقی کرده و آنان را آله دست حزب ممنوعه کارگران کردستان می خواند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور نیز اعلام کرده است که به زودترین فرصت ممکن عملیات علیه واحدهای مذکور و به گفته او "برای خنثی ساختن این گروه تروریستی در خاک سوریه" را آغاز می کند.

با توجه به تهدیدهای اردوغان علیه واحدهای مدافع خلق کردها، جان بولتون مشاور امنیتی ترامپ اخیراً خروج نیروهای امریکایی از این مناطق را منوط به ضمانت ترکیه در تأمین امنیت شبه نظامیان کرد خواند. بولتون با چنین ابراز نظری، هفته گذشته حین دیدار از انقره، با مخالفت شدید ترکیه مواجه گردید.

در همین حال، در دو روز اخیر اردوی ترکیه نیز بر تعداد نیروهای خود در مرز با شهر ادلب در شمال سوریه افزایش داده است؛ اما حلقات امنیتی این کشور در این زمینه جزیئات بیشتری ارائه نکرده اند، به ویژه در مورد این که آیا این آمادگی گیری ها برای مأموریت در آن سوی مرز خواهد بود یا خیر؟

دویچه وله/نادیه فضل 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D8%A7%DA%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%DA%A9%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B4-%D8%B1%D8%A7-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85/a-47069596

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading