بازتاب نیوز

تلاش آمریکا برای حفظ پایگاه نظامی دائمی در افغانستان

٢٤ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، حفظ پایگاه نظامی دائمی آمریکا در افغانستان و تضمین برای عدم حمله از خاک افغاستان به متحدین غربی دو خواست اصلی آمریکا از طالبان است. 

اکسپرس تریبون نوشت: آمریکا به طالبان در نشست امارات اعلام کرده است اگر توافق صلح صورت گیرد این کشور با کمک متحدین عرب خود امکانات مالی کافی برای بازسازی افغانستان پساصلح فراهم خواهد کرد.

بنابر این گزارش،‌ هر چند طالبان بارها خواستار خروج کامل نظامیان آمریکا از افغانستان بوده،‌ اما توافق کرده که در مورد حفظ چندین پایگاه مشخص نظامی در افغانستان مذاکره می‌کند.

یک مقام آگاه به این رسانه پاکستانی گفت: آمریکا به دنبال  حفظ پایگاه نظامی خود در افغانستان است و این موضوع در نشست امارات به طالبان ابلاغ شده است.

وی در ادامه اضافه کرد: بیان این موضوع در نشست امارات باعث کندی مذاکرات بوده و سرعت پیشرفت گفتگوهای صلح را به وجود آورده است. 

این مقام آگاه تصریح کرد: آمریکا به طالبان اطمنیان داده است که از این پایگاه نظامی در افغانستان استفاده نکرده و صرفا برای تضمین امنیت منطقه خواهد بود. 

به گزارش فارس،‌آمریکا بعد از 18 سال حضور و ادامه ناامنی در این کشور و بعد از سرکار آمدن ترامپ به دنبال مذاکره با طالبان بوده و تاکنون سه دور از این مذاکرات انجام شده است و قرار بود دور چهارم این مذاکرات در قطر انجام شود که طالبان اعلام کرد به دلیل اختلاف بر سر دستور کار این نشست را لغو کرده است. 

لینک اصلی: http://af.farsnews.com/world/news/13971024000322

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading