بازتاب نیوز

مشاور امنیت ملی افغانستان عازم ریاض شد/ پیشرفت صلح؛ محور دیدار محب و خلیلزاد

٢٤ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان پس از سفر رسمی به چین، عازم عربستان سعودی شد.

وی قبل از سفر به عربستان، در ابوظبی با مشاور امنیت ملی امارات و در دبی با زلمی خلیل زاد نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در امور صلح افغانستان به‌صورت جداگانه دیدار کرد.

در دیدار مشاور امنیت ملی افغانستان با همتای اماراتی خود، موضوعات صلح به رهبری و‌ مالکیت افغان‌ها و همچنین مبارزه مشترک با تروریسم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

محب همچنین در دیدار با زلمی خلیلزاد، چگونگی پیشرفت صلح در افغانستان را مورد بررسی قرار داد. وی قرار است در جریان سفر به سعودی، با مقامات ارشد این کشور در مورد گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان و همکاری‌های مشترک بحث و تبادل نظر کند.

به گزارش فارس، حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان روز پنجشنبه گذشته 20 جدی به‌دعوت همتای چینی خود به پکن پایتخت این کشور سفر کرد.

در این سفر وی در دیدار با «گوا شینگکن» همتای چینی خود، نقش موثر چین را در عرصه صلح، امنیت و ثبات به ویژه در افغانستان مهم دانست و از این کشور خواست تا کشورهای منطقه را برای تامین صلح و ثبات پایدار در افغانستان تشویق و ترغیب کند.

محب همچنین در دیدار با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین، از همکاری‌های چین در بخش‌های مختلف با افغانستان قدردانی کرد و نقش این کشور را در عرصه صلح و‌ ثبات و امنیت منطقه، مهم خواند.

دیدارهای مشاور امنیت ملی افغانستان با مقامات چینی در حالی صورت گرفت که وی چندی قبل نیز برای رایزنی با مقامات هندی در خصوص مهم افغانستان و منطقه به دهلی‌نو سفر کرده بود.

در این سفر نیز حمدالله محب با همتای هندی خود «اجیت دووال» دیدار کرد. وضعیت امنیتی، روند گفت‌وگوهای صلح به مالکیت و رهبری افغان‌ها، انتخابات پارلمانی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از موضعات مورد بحث مقامات ارشد افغانستان و هند بود.

مشاور امنیت ملی افغانستان در سفر خود به هند، تاکید کرد که هیچ صلحی بدون افغان‌ها نمی‌تواند وجود داشته باشد و تنها گفت‌وگوهای بین‌الافغانی می‌تواند صلح را برای افغانستان به ارمغان آورد.

سفر مشاور امنیت ملی افغانستان به منطقه در حالی صورت می‌گیرد که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان نیز چهارمین دور از سفرهای خود به کشورهای منطقه را 19 جدی آغاز کرد.

در این دور از سفرها، بنا بر اعلام وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، قرار است زلمی خلیلزاد به کشورهای هند، چین، افغانستان و پاکستان سفر کرده و در مورد صلح افغانستان گفت‌وگو کند.

قرار است خلیلزاد در جریان این سفر با مقامات دولتی افغانستان برای پشتیبانی و تسهیل فرایند صلح فراگیر در افغانستان ملاقات کند.

همزمان با آغاز سفرهای خلیلزاد به منطقه، برخی از رسانه‌های غربی اعلام کردند که دور چهارم مذاکرات طالبان با آمریکا در قطر آغاز خواهد شد، اما پس از مدتی طالبان شرکت در این نشست را تکذیب کرد.

لینک اصلی: http://af.farsnews.com/politics/news/13971024000405

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading