بازتاب نیوز

روزنامه: مشاور امنیت ملی ترامپ خواستار بررسی گزینه‌های حمله به ایران شده بود

٢٤ جدي ١٣٩٧ دويچه وله

روزنامه "وال ستریت ژورنال" گزارش داده است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ از وزارت دفاع این کشور خواستار ارائه گزینه های حمله به ایران شده بود. این روزنامه به نقل از کارمندان سابق حکومت نوشته است که دلیل این اقدام شلیک هاوان توسط یک گروه حامی ایران به منطقه دیپلوماتیک بغداد در سال گذشته بوده است.

به گفته این روزنامه، هنوز روشن نیست که آیا گزینه های حمله به کاخ سفید ارائه شده بود و آیا دونالد ترامپ از چنین حمله احتمالی مطلع بود و یا این که آیا این طرح حمله به ایران به صورت جدی در نظر گرفته شده بود. یک سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده گفته است که رئیس جمهور ترامپ از گزینه های ممکن برای مقابله با تهدیدات زیاد، مطلع شده بود.

"وال ستریت ژورنال" نوشته است که این درخواست باعث بروز نگرانی هایی در وزارت دفاع و وزارت خارجه ایالات متحده گردید. به گفته این نشریه، افشای این مساله که مشاور امنیت ملی امریکا چنین چیزی در ذهن دارد، مناسبات تهران و واشنگتن را که قبلاَ آشفته و پرتنش است، وخیم تر می کند.

تنش با پولند بر سر برگزاری کنفرانسی به ابتکار امریکا

اخیرا طرح برگزاری یک کنفرانس درباره نفوذ ایران در خاور میانه که قرار است در پولند برگزار شود، روابط بین تهران و وارسا را خدشه دار کرده است. خبرگزاری دولتی ایران "ایرنا" به نقل از وزارت خارجه این کشور نوشته است: «این کنفرانس یک ابتکار خصمانه ایالات متحده علیه ایران است. تهران از پولند انتظار دارد تا میزبان این کنفرانس نباشد».

به گفته این خبرگزاری، در غیر آن صورت ایران علیرغم روابط تاریخی خوب با پولند، مجبور خواهد شد تا گام های دیپلوماتیک علیه پولند بردارد. بر اساس منابع معلوماتی، اولین گامی را که وزارت خارجه ایران برداشت، فراخوانی وجیخ اونلوت سفیر پولند در تهران بود.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

کنفرانس در زمان به شدت حساس

کنفرانس خاور میانه قرار است اواسط ماه فبروری در وارسا برگزار شود. مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده گفته است که "ده ها کشور از سراسر جهان" در این کنفرانس اشتراک می کنند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران این کنفرانس را "نمایش سرکس و نمایانگر درماندگی سیاسی" ایالات متحده خوانده است.

حکومت پولند گمان می کند که این کشور یک مکان مناسب برای برگزاری این کنفرانس است، زیرا ترامپ در آنجا انتظار برپایی اعتراضات را ندارد. حکومت ملی گرای پولند و بسیاری از پولندی ها ایالات متحده را یک همپیمان نزدیک و تضمین کننده ثبات در منطقه می دانند.

این کنفرانس در روزهای ۱۳ و ۱۴ فبروری، در زمان بسیار حساس برگزار می شود. این روزها تقریبا با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ همزمان است.

ایران "تحریمات امریکا را شکست خورده" خواند

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران گفته است که این کنفرانس نشانه ای از شکست رفتار سخت ایالات متحده امریکا در برابر ایران است. خبرگزاری "ایرنا" به نقل از این مقام ایرانی نوشته است: «این سیاست همانند تحریمات ایالات متحده علیه ایران شکست خورده است؛ در غیر آن امریکایی ها نیازی به برگزاری بیشتر کنفرانس نداشتند».

ترامپ در ماه می سال گذشته، از توافقنامه تاریخی اتومی قدرت های جهان با ایران، بیرون شد. پس از آن ایالات متحده بار دیگر تحریماتی را در زمینه اقتصاد و تجارت علیه ایران وضع کرده است. امریکا ایران را مسئول حملات تروریستی و بی ثباتی منطقه می داند؛ به عنوان مثال واشنگتن برای اثبات ادعایش به حمایت ایران از بشار اسد رئیس جمهور سوریه و شورشیان حوثی در یمن یاد می کند.

غنی سازی دوباره یورانیم

ایران به همراه دیگر کشورهای امضا کننده توافقنامه اتومی، کوشش می کند تا این توافقنامه را معتبر نگه دارد؛ اما همزمان تهران تهدید کرده است که در صورت باطل شدن توافقنامه، غنی سازی یورانیم را بار دیگر از سر می گیرد.

اخیرا تهران اعلام کرد که با تکنیک جدید می تواند یورانیم را برای مقاصد طبی تا ۲۰ درصد غنی بسازد. هنوز مشخص نیست که این اقدام تهران با توافقنامه امضا شده در ویانا همخوانی و سازگاری دارد یا خیر.

دویچه وله / ع. ح.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86%D9%87%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D9%88%D8%AF/a-47070249

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading