بازتاب نیوز

کنایه عبدالله به حکمتیار: توافق با حزب اسلامی نتیجه مذاکرات صلح است

٢٤ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری افق

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور می‌گوید که طالبان با زور تفنگ نمی‌توانند به اهداف خود برسند.

رییس اجرایی که در محفل امضای توافق‌نامه‌های همکاری میان افغانستان و هند صحبت می‌کرد گفت:‌ اگر تصمیم «جنگجویان» این باشد که با زور و تفنگ بر سرنوشت مردم حاکم شوند، اطمینان می‌دهد که این کار شدنی نیست.

آقای عبدالله برگشت گلبدین حکمتیار را نمونه نتیجه دادن مذاکره و گفت‌وگو خواند و افزود: «با تمام بحث‌هایی که در گذشته‌ها داشتیم، در صلح با گلبدین حکمتیار این نکته مهم بود که به میز مذاکره حاضر شدند.»

آقای عبدالله در برنامه امضای توافق‌نامه‌های همکاری میان هند و افغانستان،‌ نقش هند را در انکشاف افغانستان مهم خواند و افزود که این کشور برای برقراری صلح در کشور نیز تلاش کرده است.

رییس اجرایی همچنان افزود که در گذشته با پروژه‌های انکشافی برخورد درست صورت نگرفته ولی در دوره حکومت وحدت ملی پروژه‌ها به شکل متوازن در نظر گرفته شده و بسیاری پروژه‌های گذشته تطبیق شده است.

عبدالله در حالی پیوستن حکمتیار را در روند صلح نمونه خوبی از گفتگوهای صلح یاد کرد که در یک سال گذشته میان این دو رهبر جهادی تقابل های زیادی بوجود آمده است.

حکمتیار از چهره های جنجالی سیاست افغانستان است که با سران حزب جمعیت میانه خوبی نداشته است.

چندی قبل آقای حکمتیار در اجتماع هوادارانش در کابل احمد شاه مسعود، فرمانده درگذشته ارشد جمعیت اسلامی را به داشتن رابطه با «آی‌اس‌آی» سازمان اطلاعات پاکستان در زمان طالبان متهم کرده است.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی اظهارات رهبر حزب اسلامی را عقده‌مندانه خوانده و گفته بود: «چنین اظهاراتی جایی را نخواهد گرفت. عبدالله عبدالله گفته بود: کسانی که برای استقلال و آزادی قربانی داده‌اند متعلق به یک قوم و منطقه نیستند، گفت که اظهارات رهبر حزب اسلامی «ناشی از عقده‌ی حقارت و ناپاک است و جایگاه بزرگان افغانستان را خدشه‌دار» نمی‌سازد.

عطامحمد نور، والی پیشین و از سران جمعیت بلخ ، در پاسخ به این اظهارات آقای حکمتیار گفته بود: «آقاى حکمتیار از بدو تسلیم شدن به حکومت افغانستان، یکسره در پى دامن‌زدن به مسایل منطقه‌ای، قومى، زبانى و اختلافات سلیقه‌اى برآمده و در پى انجام یک ماموریت توسط بیگانه‌ها است.»

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/101595

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading