بازتاب نیوز

عبدالله: تاخیر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ربطی به مذاکرات صلح ندارد

٢٤ جدي ١٣٩٧ بی بی سی

به دنبال انتشار بیانیه وزارت خارجه روسیه مبنی بر اینکه تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در نتیحه "فشار آمریکا" بوده است، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان می‌گوید این موضوع به گفت‌وگوهای صلح با طالبان ارتباط ندارد.

آقای عبدالله که امروز، دوشنبه ۲۴ جدی/دی، در نشست شورای وزیران سخن می‌گفت، از مشکلات فنی به عنوان دلیل اصلی این تاخیر یاد کرد و گفت علایم این مشکلات به گونه واضح در نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان دیده می‌شود.

نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی افغانستان که بتاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان برگزار شده بود، با گذشت نزدیک به سه ماه هنوز اعلام نشده است.

آقای عبدالله با اشاره به انتخابات گذشته ریاست جمهوری گفت: "کسی گفته بود اگر نفوس افغانستان برابر با چین می‌بود نتایج انتخابات این کشور در قیامت اعلام می‌شد."

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار بود به تاریخ ۳۱ حمل/فروردین سال ۱۳۹۸ برگزار شود اما با سه ماه تاخیر قرار است که ۲۹ سرطان/ تیر برگزار شود.

با گرم شدن بحث مذاکرات صلح با طالبان، خبرهایی مبنی بر درخواست طالبان برای تاخیر انتخابات ریاست جمهوری منتشر شده بود که از سوی طرفین مذاکره کننده، رد شد.

وزارت خارجه روسیه، پنجشنبه گذشته ۲۰ جدی/دی در بیانیه‌ای شدیدالحن از تاخیر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان انتقاد کرد و گفت که "تعویق انتخابات در اثر فشار ایالات متحده بوده زیرا آمریکا برای اعمال سناریوی خود در انتخابات افغانستان نیاز به زمان دارد."

سفارت آمریکا در کابل، در واکنش به بیانیه وزارت خارجه روسیه، این ادعا را که تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در نتیحه "فشار آمریکا" بوده، رد کرد.

سفارت آمریکا تعویق انتخابات را تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دانست.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده بود: "با وجود آنکه رئیس جمهور اشرف غنی و کمیسیون مستقل انتخابات پیوسته اطمینان می‌دادند که انتخابات مطابق جدول زمانی تعیین شده برگزار می‌شود، در نهایت تصمیم بر این شد که به تاخیر بیفتد."

"همه چیز بیانگر آنست که این تصمیم زیر فشار آمریکا گرفته شده که می‌خواهد انتخابات مطابق نظرش باشد و روند صلح این کشور را نیز براساس سناریوی دلخواه خود طراحی کند."

سفارت آمریکا در واکنش به وزارت خارجه روسیه گفته بود که "تصمیم به تاخیر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را کمیسیون مستقل انتخابات گرفته و دلیل آن رفع کمبودی‌های اداری و فنی است که در انتخابات پارلمانی گذشته اتفاق افتاد."

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-46863104

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading