بازتاب نیوز

اما و اگرهای نقش‌آفرینی «ملا برادر» در پیشبرد مذاکرات صلح افغانستان

٢٤ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، «ملا عبدالغنی برادر» حدود دو ماه پیش همزمان با آغاز تلاش‌های آمریکا برای کشاندن طالبان به پای میز مذاکره از زندان پاکستان آزاد شد.

منابع نزدیک به گروۀ طالبان تأیید کرده‌اند که ملاعبدالغنی برادر، یکی از رهبران این گروه به قطر رفته است. این منابع می‌گویند تاکنون در بارۀ چگونگی عضویت ملابرادر در چارچوب هیئت سیاسی این گروه در قطر توافق نشده اما در آیندۀ نزدیک اعضای این گروه در این باره تصمیم‌گیری می‌کنند.

سید«احسان طاهری»، سخنگوی شورای عالی صلح در این باره گفت: «نقش ملا برادر به مراتب مهم است و آرزو داریم که به زودی چنین نقشی را بازی کند.

احتمال جا گرفتن ملاغنی برادر در ترکیب هیئت تصمیم‌گیرندۀ در روند گفت وگوهای صلح خوش‌بینی‌هایی را درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح افزایش داده بود. ملاعبدالغنی برادر 45 ساله پیش از بازداشت در سال 2010 در شهر کراچی پاکستان، معاون ملا محمدعمر رهبر گروۀ طالبان بود.

او در زمان حاکمیت طالبان در کابل معاون وزیر دفاع و یکی از رهبران برجسته این گروه بود. در همین حال یک سایت وابسته به طالبان افغانستان، از کارشکنی آمریکا و پاکستان درباره اعزام هیئت طالبان از پاکستان به قطر خبر داد. طبق گزارش این منبع، قطر برای انتقال هیئت طالبان از پاکستان به دوحه هواپیمای خصوصی فرستاده بود اما مقامات پاکستانی اعلام کردند که نشست قطر برگزار نمی شود.

در همین حال، «شیخ محمد بن عبدالرحمان آلثانی»، وزیر خارجۀ قطر می‌گوید که دوحه به دنبال نقش آفرینی در مذاکرات صلح افغانستان است و سعی دارد از مذاکره طالبان با آمریکا میزبانی کند.

لینک اصلی: http://af.farsnews.com/world/news/13971024000752

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading