بازتاب نیوز

اشرف غنی: یکی از دلایل افراطیت این است که از اصل خویش دور مانده‌ایم

٢٤ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

رئیس جمهور غنی تأکید می‌ورزد که بیگانگان نباید سرمایه‌های معنوی افغانستان که این کشور را از افراطیت نجات خواهد داد به اشتباه بگیرند.

رئیس جمهور غنی با تأکید بر این‌که نباید داشته‌های معنوی افغانستان فراموش گردد می‌گوید تصوف رهنمای جوانان افراطی است و این پدیده دینی را به ریشه‌های تشبیه می‌کند که به گفته او تا این ریشه‌ها قوی باشند درختِ سقوط نخواهد کرد.

آقای غنی روز دوشنبه در نشست با پیروان اهل تصوف از آنان خواست تا از بهر تقویت این طریقت دینی دست به کار شوند و متون صوفیه را گردآوری و چاپ کنند.

آقای غنی تأکید کرد که برای آنانی که بهترین تحقیق را در پیوند به تاریخ تصوف در افغانستان انجام داده باشند، جایزه در نظر گرفته خواهد شد.

رئیس جمهور غنی گفت:

"ما امروز برای وصل جامعه ما آمده‌ایم و وصل جامعه ما در ابهام است، افراطیت یک دلیل‌اش این است که ما از اصل خود دور شده‌ایم، به سوء هر تعبیر مراجعه می‌کنیم در حالی‌که جوانان را باید بیشتر رهنمایی کنیم، مشکل در این جا است که امروز جوانانی که به افراطیت رو می‌آورند فکر می‌کنند که ریشه ندارند."

آقای غنی با انتقاد از این‌که در بخش تصوف در افغانستان کار چندانی نشده‌است می‌گوید در حالی‌که کشورهای بیرونی به داشته‌ها و چهره‌های معنوی چون مولانا جلال الدین بلخی افغانستان برخودشان فخر آفرینی می‌کنند، اما افغانستان روز تا روز در این بخش با فقر فرهنگی و معنوی رو به رو شده‌است.

آقای غنی خطاب به وزارت‌های اطلاعات و فرهنگ، تحصیلات عالی و معارف گفت که باید تصوف در نصاب فرهنگی افغانستان جا داده شود.

پیروان اهل تصوف که گونۀ از طریقه زاهدانه عارفانه است، در افغانستان جایگاه ویژه‌یی دارند.

در حال حاضر در افغانستان چهار طریقه که پیروان زیاد دارد شامل طریقه قادریه، چشتیه، نقشبندیه و طریقه سهروردیه است که بیشتر پیروان آن در کابل و هرات استند.

حکومت افغانستان در حالی تصوف را در افغانستان نجات بخش این کشور از پدیده‌های افراطی می‌خواند و به تقویت آن تأکید می‌ورزد که در روز مولود شریف سال روان یک حمله انتحاری در کابل ۴۷ تن از پیروان اهل تصوف را قربانی گرفت.

اکنون شماری از پیروان اهل تصوف در این نشست می‌گویند، کشورهای بیرونی به مسایل مذهبی و دینی در افغانستان دامن می‌زنند تا معنویت را در این کشور نابود سازند.

لطف الله قادری از پیروان تصوف قادریه تأکید می‌ورزد که در نظام‌های اسلامی به ویژه افغانستان باید به دیدگاه و رهنمود‌های اهل تصوف که تأکید آن بر جلوگیری از قتل و خونریزی است، حرمت گذاشته شود.

وی می‌گوید:

"بدون علمای حقانی نظام‌ها پیش رفته نمی‌توانند. به ایجاد معنیت اهل تصوف نیاز بود اما متأسفانه که بر آن توجه نشده بود، صوفیان کرام برای مردم رهنمایی می‌کنند و درس می‌دهند که دزد نباشید، غاصب نباشید، قتل نکنید، جاسوس نباشید و از وطن، خاک، عزت و ناموس تان حفاظت کنید."

حمید حیدری یکی دیگر از پیروان طریقه چشتیه از رئیس جمهور خواست تا در مسایل سیاسی و صلح با اهل تصوف و طریقه نیز مشوره کند.

نظیفه محبوبی

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29708823.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading