بازتاب نیوز

اعضای مجلس: کمیشنران کمیسیون انتخابات مرتکب خیانت ملی شدند

٢٤ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری افق

به دنبال نشر گزارش‌ها مبنی بر فساد گسترده مالی و اخلاقی در کمیسیون مستقل انتخابات، شماری از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند، اعضای کمیسیون مرتکب خیانت ملی شده‌اند و باید به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شوند.

موسی جناب، نماینده مردم بادغیس گفت، اعضای کمیسیون مستقل انتخابات با معامله‌گری مرتکب خیانت ملی شده‌اند و باید به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شوند.

آقای جناب افزود باید با کمیشنران کمیسیون انتخابات برخورد جدی شود نه این که از سمت‌شان برکنار و در جای دیگر گماشته شوند.

وی تصریح کرد: «زمانی که انتخابات برای جامعه جهانی و مردم قابل قبول نیست، باید انتخابات پارلمانی لغو شود و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.»

از سوی‌هم علی اکبر قاسمی، نماینده مردم غزنی با اشاره به فساد گسترده مالی در کمیسیون انتخابات گفت، اعضای کمیسیون باید از سمت‌های شان برکنار و پشت میله‌های زندان فرستاده شوند.

آقای قاسمی افزود، باید پول‌های کاندیدان از اعضای کمیسیون بازپس گرفته شود تا با این پول نتوانند در دوبی، ترکیه و سایر کشورها سرمایه گذاری کنند.

وی می‌افزاید: «فسادهای کلان از صدهزار شروع تا یک میلیون دالر در کمیسیون انتخابات صورت گرفته است.»

نصرالله صادقی زاده نیلی، نماینده مردم دایکندی گفت، کمیشنرانی که دست به فساد زده‌اند باید پشت میله‌های زندان فرستاده شوند.

آقای صادقی زاده افزود در صورتی که اعضای کمیسیون مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار نگیرند تقلب در انتخابات ریاست جمهوری تکرار خواهد شد.

چمن شاه اعتمادی، نماینده مردم غزنی گفت، انواع فساد در کمیسیون انتخابات قصه می‌شد اما متاسفانه فساد اخلاقی نیز از درون کمیسیون به بیرون درز کرد.

این عضو مجلس افزود کاری که کمیسیون مستقل انتخابات انجام داده روی مردم و حکومت را نزد جهانیان سیاه کرد.

به گفته او، با آن که سه ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی می‌گذرد اما کمیسیون نتوانسته است نتایج ابتدایی را اعلام کند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان در نشست امروز مجلس گفت تاخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی مایه سرافگندگی مردم و دولت افغانستان شده است.

آقای ابراهیمی افزود: «ما از ابتدا خواستار انتخابات شفاف، عادلانه و سراسری در کشور بودیم؛ اما برای امروز ما شاهد انتخابات هستیم که متاسفانه مردم در پیوند به نتایج آن نگران است.»

با این وجود، آقای ابراهیمی تاکید کرد که کمیسیون انتخابات هرچه عاجل نتایج ابتدایی انتخابات کابل را اعلام کرده و مردم را از نگرانی نجات دهد.

این درحالی است که که روز گذشته سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری با انتقاد تند از کمیسیون انتخابات گفته بود که این کمیسیون وظیفه قانونی خود را انجام نداده و در حق مردم افغانستان نسبت به اعلام نتایج انتخابات پارلمانی جفا روا داشته است.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/101605

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading