بازتاب نیوز

پارادوکس امنیت و هراس از طالبان در ولایت غزنی

٢٤ جدي ١٣٩٧ آژانس افغان خبر

مسوولان ولایت غزنی طی ۵ ماه گذشته از ایجاد ۲۷ کمربند امنیتی که شامل ۵ بیز اردو ملی و جذب بیش از ۲هزار جوان در صوف نیروهای امنیتی خبر می دهند اما مردم این ولایت از بی کفایتی و بی اعتنایی مقامات محلی و مرکزی شکایت دارند.

به گزارش افغان نیوز: محمد عارف نوری، سخنگوی والی غزنی امروز دوشنبه( ۲۴، جدی) به خبرنگار افغان نیوز گفت که در مدت دو ماه اضافه تر از ۲هزار سرباز تازه کار در نیروهای امنیتی جذب شده اند که برای تعلیمات نظامی به کابل و ولسوالی جلریز میدان وردک فرستاده شده اند.

آقای نوری همچنان علاوه می کند که بیزها و پوسته های امنیتی در کمربندهای مرکز غزنی و ولسوالی های همجوار ده یک، خوگیانی، زنه خان، واغه، خواجه عمری که در اثر جنگ از بین رفته بودند، طی سه ماه دوباره احیا شده است.

سخنگوی والی غزنی تصریح نمود؛ کمربندهای امنیتی که تازه در مسیر جاده ها ایجاد شده اند، پوسته های اند که در جنگ گذشته غزنی توسط طالبان متلاشی شده بود و طی این مدت در این مسیر هیچ گونه پوسته و بیز امنیتی وجود نداشت.

وی ضمن ابراز خرسندی از کارکردهای خوب نظامی طی این ۵ ماه اخیر در غزنی اظهار داشت؛ نیروهای امنیتی قویتر و فعال تر شده اند و مخالفان مسلح دیگر توانایی مقاومت در برابر حملات این نیروها را ندارند.

محمد عارف نوری تاکید می کند که بعد از حادثه غزنی تمامی ارگان های امنیتی در غزنی تلاش بر تقویت نیروها داشته و دستاوردهای چشم گیری نیز داشته اند که مخالفان دیگر جسارت حمله مجدد بر شهر غزنی را از دست داده است.

این مسوول محلی ولایت غزنی خاطر نشان ساخت که پوسته های امنیتی مانند سال گذشته نیست که حتی مواد غذایی برایشان نمی رسید بلکه هر ماه و یک و نیم ماه تمامی کمربندهای امنیتی تجهیز و اکمال می شوند.

نوری افزود؛ طالبان هنوز هم عملیات پراکنده و شب هنگام بر پوسته های امنیتی را راه اندازی می کنند اما با مقاومت نیروهای امنیتی مواجه شده و بیش از ۱۰ دقیقه قادر به ادامه نبرد نمی باشند.

سخنگوی والی غزنی اطمینان می دهد که نیروهای امنیتی آمادگی کامل برای گرم شدن هوا و از سرگیری حملات طالبان بر غزنی را دارند.

این در حالی است که اعضای شورای ولایتی از بی کفایتی و بی اعتنایی والی و مسوولان امنیتی در این شهر سخن می زنند و می گویند که ۱۵ روز است والی به کابل رفته و از غزنی هیچ خبری ندارد.

غلام سخی زابلی عضو شورای ولایتی غزنی با بیان این مطلب می گوید که حکومت محلی بسیار ضعیف عمل کرده و هیچ برنامه ای برای تکمیل و تجهیز نیروهای امنیتی در برابر حملات طالبان ندارد.

آقای زابلی علاوه نمود که مسوولان امنیتی و محلی غزنی همه با سرد شدن هوا و نیز فروکش کردن حملات طالبان به خواب زمستانی فرو رفته اند.

این نماینده مردم در شورای ولایتی ضمن محکوم کردن کارکرد مسوولان بلند رتبه غزنی یادآور میشود که شاهراه کابل هرات و کابل قندهار بر روی مسافرین و موترهای باربری مسدود است.

وی تایید می کند که طالبان در بزرگ های ترانزیتی و مواصلاتی مالیاتی برای هر موتر باربری وضع کرده که از موترهای بزرگ ۳۰ تا ۴۰ و از موترهای کوچک ۵ تا ۱۰هزار افغانی اخذ می کنند.

در همین حال شمار دیگر اعضای شورای ولایتی غزنی این گفته ها را تایید و علاوه می کنند که افراد دولتی نمی توانند از مسیر راه های عبور و مرور کنند.

امان الله کامران می افزاید که تمامی ولسوالی های غزنی به شمول مرکز این ولایت در محاصره است که هیچ کس توانایی شکستن این حصارها را ندارند.

آقای کامران اضافه نمود که نیروهای امنیتی و قوماندانی امنیه و مقامات محلی توانایی دفاع و مقابله با مخالفان را ندارند و حکومت مرکز باید در این زمینه تمرکز بیشتر نماید.

عزیزه میثم عضو دیگر شورای ولایتی غزنی مشکلات این ولایت را از همه جوانب تایید کرده و می گوید که درحال حاضر فرصت های کاری و کسب و کار نیز در غزنی نسبت به گذشته از بین رفته است.

خانم میثم اظهار داشت که طالبان راه های مغازه داران و تاجران خرده فروش را با ممانعت های از قبیل اخذ مالیه مسدود و مردم جرات رفت و آمد را ندارند.

این عضو شورای ولایتی تاکید می کند که اگر مردم غزنی امنیت داشته باشند زمینه های تجارت و راه های درآمد برای این مردم بسیار زیاد و علاقمندی آنان نیز به این کار بیشتر می باشد تا محصولات تجاری شان را از ولسوالی ها به مرکز غزنی و کشورهای بیرونی از جمله پاکستان صادر نمایند.

این درحالی است که چمن شاه اعتمادی، محمد علی اخلاقی و انجنیر نفیسه عظیمی نمایندگان مردم غزنی در پارلمان کشور نیز امروز دو شنبه(24، جدی) با ابراز نگرانی گفتند که طالبان در مسیر راه های ولسوالی های مالستان، قره باغ و جاغوری ولایت غزنی از مردم مالیات اخذ می کنند اما مقامات محلی و مرکزی هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده اند.

"گزارش از حبیبه حبیبی"

لینک اصلی: http://afghannews.af/%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D9%88%DA%A9%D8%B3-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D9%87%D8%B1%D8%A7%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%88%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%BA%D8%B2%D9%86%DB%8C

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading