بازتاب نیوز

شماری از شهریان کابل: اقدامات اخیر وزارت داخله سبب بهبود امنیت شده‌است

٢٤ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

پس از اقدامات اخیر وزارت داخله در پیوند به غاصبین زمین؛ زورمندان؛ تفنگداران غیر مسئول؛ آشوب گران و افراد بی‌اعتنا در برابر قانون، باشنده‌های کابل می‌گویند این عمل باعث شده تا آنان از تأمین امنیت این شهر مطمئن شوند.

برخی از آنان روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی با بیان این‌که در این روزها امنیت این شهر نسبتاً بهتر شده ابراز امیدواری کردند که این روند برای درازمدت ادامه داشته باشد.

"محمد داوود استم یکی از شهروندان کابل خواست من از دولت همین است که گزمه‌ها را در کوچه‌ها بیشتر بسازد تا دزدی و سرقت کم شود."

"ابوبکر زلاند استم این‌که اینها لستی از سارقین و دزدان را منتشر کرد بسیار خوش شدیم و فکر می‌کنم تا حدی امنیت شهر منظم شده و برخی از آنان را دستگیرهم کرده‌اند اگر حکومت در تصمیم‌اش جدی باشد ما هم همکار‌شان استیم."

شماری از باشنده‌های کابل می‌گویند، پس از تاریک شدن هوا از ترس سارقین و افراد بی‌بند و بار به سختی می‌توانستند در کوچه و پس‌کوچه‌های کابل گشت‌ و گذار کنند.

سرقت‌های مسلحانه، دزدی وسایط نقلیه، آدم‌ربایی، جیب‌زنی و ایجاد حشت از مواردی اند که همواره باشنده‌های شهر کابل از آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

آنان می‌گویند در این اواخر نگرانی آنان از این بابت کمتر شده و از وزارت داخله می‌خواهند که در اقدام تازه‌اش در مورد قانون شکنان جدی باشد.

این در حالیست که وزارت داخله افغانستان به تازگی از تغییر شیوه برای ایجاد امنیت باشندگان کابل خبر داده‌است.

این وزارت لست تمامی از افرادی که خلاف قانون عمل کرده‌اند و از مردم باج گیری می‌کنند یا هم مرتکب نقض قانون شده‌اند را نشر کرده و از مردم خواست تا در بازداشت آنان پولیس را همکاری کنند.

جدیداً وزارت داخله هم‌چنان دستور داده که هیچ فرد حق حمل سلاح‌های سنگین در شهر را ندارد.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی این وزارت می‌گوید که اقدامات وزارت داخله در خصوص ناقضین قوانین گام‌های عملی را نیز در پی دارد.

وی گفت:

"هر بخش که انتشارات شده‌است و یا امر صادر شده‌است در هر بخش آن اقدام عملی هم صورت گرفته است و اطمینان هم این است که در هر زمینه که اقدام صورت می‌گیرد برای درازمدت و گام عملی خواهد بود."

اقدامات اخیر وزارت داخله بر علاوه مردم با استقبال گرم شورای ملی و برخی نهاد‌های حقوق بشری نیز مواجه شد.

برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان در نشست عمومی روز دوشنبه این جرگه نیز از این اقدام وزارت داخله پشتیبانی کرده گفتند که امیدوارند تا این همه جنبه نمایشی نداشته و محدود به شهر کابل نماند.

آرزو غیاثی

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29708859.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading