بازتاب نیوز

نشست سه جانبه در پیوند به بندر چابهار در ماه آیندۀ میلادی برگزار می‌گردد

٢٤ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

قرار است نشستی در پیوند به بندر چابهار میان افعانستان، ایران و پاکستان در ماه آیندۀ میلادی برگزار گردد.

پس از نخستین نشست تعقیب مفاد توافق‌نامه بندر چابهار حالا قرار است در ماه فبروری افغانستان هند و ایران نشستی را برگزار کنند.

حکومت افغانستان می‌گوید درین نشست بیشتر در پیوند به چگونگی بهره وری بیشتر از بندر چابهار میان نمایندگان این کشور ها گفتگو خواهد شد.

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنعت روز دوشنبه در صحبت به رادیو آزادی گفت:

"در نشست آینده در پیوند به چابهار که در افعانستان یا هند برگزار خواهد شد هدف آن این است تا چطور بتوانیم از بندر چابهار و دیگر راه‌ها برای صادرات افعانستان بهره گیری کنیم. این یک نشست تخنیکی خواهد بود که چطور بتوانیم از بندر چابهار استفاده بهتر کنیم."

قوقندی می‌گوید، این‌که این نشست در کدامین کشور برگزار گردد تاکنون مشخص نشده‌است.

بندر چابهار که سال گذشته از سوی رؤسای جمهور افغانستان، ایران و هند بگونه رسمی افتتاح شد، هند بیشتر در بازسازی آن سهم داشته‌است.

انتظار می‌رود که بندر چابهار به یکی از بنادر اصلی واردات افغانستان مبدل گردد و هند نیز بجای راه پاکستان از بهر داد و ستد تجارتی اش به آسیای میانه از بندر چابهار صادرات خواهد داشت.

پس از نشست نمایندگان سه کشور در تهران بشمول بارگیری کالاهای تجارتی و بازاریابی، تمامی داد و ستد تجارتی به یک شرکت دولتی هندی به نام IPGL واگذار شده‌است.

وزارت خارجه امریکا در ماه نومبر بندر چابهار را از تحریم های مستثنا قرار داد که بر ایران وضع کرده بود.

مقام های وزارت تجارت می‌گویند تجارت از رهگذر بندر چابهار نزدیک به یک میلیارد دالر رسیده‌است.

با این همه ایران تلاش می‌ورزد که با استفاده از خط آهن، راه زاهدان آن کشور که با افغانستان و پاکستان مرز مشترک دارد را با شهر مشهد که با ترکمنستان مرز دارد، وصل سازد.

از سوی دیگر توفیق داوری معین وزارت تجارت و صنعت با اشاره به نشست سه جانبه بندر چابهار می‌گوید، حکومت باید در پیوند به موانع سیاسی و بازار یابی برای تجارت افغانستان گفتگو کند.

وی گفت:

"در این نشست حکومت افغانستان باید روی حل مشکلات سیاسی بحث کند و اطمینان جدی به سرمایه گذاران داخلی داده شود، زیرا اگر سرمایه گذاری بیشتر می‌شود برای آنها کدام محدودیت موجود نباشد، و از سوی دیگر روی فراهم آوری از سوی شرکت هندی بحث شود."

وی می‌گوید، با توسعه بندر چابهار اقتصاد و ترانزیت افغانستان رشد کرده و زمینه برای افزایش صادرات این کشور فراهم می‌شود.

نظیفه محبوبی

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29708959.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading