بازتاب نیوز

واکنش مشرانوجرگه به گزارش دیده بان حقوق بشر ضد اسدالله خالد

٢٤ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری آریانا نیوز

آریانانیوز: برخی اعضای مشرانوجرگه، گزارش دیده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد که اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی کشور را به نقض حقوق بشرى متهم کرده است، محکوم کردند و آن را سیاسی، مغرضانه و بی اساس خواندند…

دیده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد، اخيراً با نشر یک سند رسمی دولت کانادا، اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی را به حیث عامل جنایات جنگی و ناقض حقوق بشر قلم داد کرده و نوشته است خالد در زمانى که والی کندهار بود، به داشتن زندان هایی شخصی و مفقود شدن شماری از افراد، بد رفتاری با مردم و تهدید خانواده های قربانیان متهم شده است.

منبع گفته است که این اسناد، در آن زمانی که اسد الله خالد به حیث والی کندهار کارمی کرد و نیروهای کانادایی در آن ولایت مستقر بودند، تهیه شده است.

منبع در گزارش نوشته است که حکومت افغانستان، اراده برای محاکمه خالد ندارد و از این رو دیده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد، از کشورهای کمک کننده به افغانستان خواستار همکاری در راستای محاکمه کردن خالد شده اند.

در نشست مشرانو جرگه، روی نشر این گزارش بحث شد.

رحمت الله اڅکزی نماینده مردم کندهار در مشرانو جرگه، نشر اين گزارش را توطیه در برابر اسد الله خالد خوانده گفت: وقتی که خالد مورد استقبال گرم قرار گرفت، علیه او توطیه را راه اندازی کردند تا او نتواند در راستای تامین امنیت و ختم جنگ موثر واقع شود.

امان الله عظیمی عضو دیگر این جرگه گفت: من حیران استم که چرا حالا این گزارش نشر شد، ده سال می شود که او در کندهار وظیفه اجرا نمی کند، نباید جامعه جهانی علیه یک شخصی توطیه بسازند که در میان مردم از محبوبیت خاص برخوردار است و توانایی و تجربه کافی دارد، این گزارش حقیقت ندارد، سیاسی و غرض آلود است.

محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانو جرگه، با بيان اينکه جرگه، از ناقضین حقوق بشر هیچ گاه دفاع نکرده و نمی کند؛ افزود: در ده سال صدای کسی بلند نشد؛ اما حالا که او به این پست گماشته شده صداهای غرض آلوده بلند می شود تا پروگرام هايى که خالد در راستای مبارزه با دهشت افگنان دارد، آنرا سبوتاژ کند.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/%D9%85%D8%B4%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%AC%D8%B1%DA%AF%D9%87-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A8%D8%B4%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%84%D8%AF.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading