بازتاب نیوز

گزارش: امریکا در گفتگو با طالبان، دو خواست مهم مطرح کرده است

٢٤ جدي ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

په پښتو ولولئRead in English2019-01-14 | 13 دقيقه پيش

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده اند که پذیرفتن چند پایگاه نظامی دایمی امریکا و اطمینان از حمله نکردن طالبان بر امریکا و متحدانش، دو خواست اصلی واشنگتن در گفت‌وگوهایش با طالبان بوده است. سفارت امریکا در واکنش به این موضوع، حضور نظامی درازمدت در افغانستان را رد کرده است.

سفارت امریکا به تلویزیون یک امروز دوشنبه نگاشت: «دو هدف کلیدی ما در افغانستان تغییر نکرده است. این اهداف ما یکی پایان بحران از طریق گفتگوهای سیاسی است و دیگر اینکه متیقن شویم که افغانستان هیچگاه دوباره به پناهگاه امن هراس افگنان مبدل نمی‌شود. حضور نظامی و سیاسی ما در افغانستان نیز به منظور حمایت از همین دو هدف ما است. ایالات متحد امریکا هیچگاه در تلاش حضور نظامی دایمی در افغانستان نبوده است».

یک رسانه پاکستانی در نسخه امروزش نگاشته است که در گفتگوهای جاری میان نمایندگان امریکایی و طالبان در قطر و امارات، در کنار دیگر مسایل، دو خواست مهم از سوی امریکا به طالبان مطرح شده است.

اکسپرس تربیون پاکستان در گزارشی به نقل از مقام‌های ارشد درگیر در موضوع گفتگوهای صلح، که هویت آن افشا نشده، نوشته است که ایالات متحد امریکا از طالبان خواسته است تا به حضور حداقل نیروهای آنکشور در چندین پایگاه در افغانستان، آنهم به دلیل حفظ ثبات منطقه، مخالفت نکنند و همین گونه پیشنهاد کرده است که طالبان باید اطمینان دهند، که از خاک افغانستان بر ضد امریکا و متحدان آن حمله صورت نمی‌گیرد.

درگزارش به نقل از همین منابع نگاشته شده که در برابر پذیرفتن این دو پیشنهاد، ایالات متحد امریکا و متحدانش در ناتو و متحدان عربش در منطقه کمک‌های مالی گسترده خود به بازسازی و نوسازی افغانستان را پس از توافق صلح ادامه می‌دهند.

درگزارش در خصوص پایگاه‌های امریکایی اشاره شده است که این پایگاه در صورت توافق با طالبان دایمی می باشد اما نقشی در امنیت افغانستان ندارد و امریکا این پایگاه‌ها را تنها به هدف حفظ ثبات منطقه در افغانستان نگهمیدارد.

اکسپرس تربیون در ادامه افزوده است که طالبان در مورد حضور حداقل نیروهای امریکایی در افغانستان، در صورت که سبب ادامه کمک‌های مالی این کشور به افغانستان شود، فکر می‌کنند.

این گزارش افزوده است که عربستان سعودی و امارات بر طالبان فشار آورده اند تا این گروه را وادار به پذیرفتن این دو خواست ایالات متحد کنند.

در گزارش آمده است که طالبان هم به این دو پیشنهاد امریکا تمایل نشان داده و گفته اند روی این دو موضوع رایزنی می‌کنند.

در گزارش همچنین نگاشته شده که ایالات متحد اما تماس خیلی نزدیک با افغانستان خواهد داشت تا از حضور هراس‌افگنان بین المللی در این کشور جلوگیری شود.

پاکستان گفته است با حضور پایگاه‌های امریکایی در افغانستان مخالفتی ندارد اما خواهان اجماع منطقه‌یی در این خصوص است و لذا وزیر خارجه این کشور سفرهای به کشورهای چون روسیه، چین و ایران داشت تا نظر این کشورها را در پیوند به حضور دوامدار امریکا که در چندین پایگاه در افغانستان محدود می‌شود را جمع آوری کند.

تربیون نگاشته است که ظاهران این کشورها از حضور دوامدار نظامی امریکا در افغانستان نگرانی دارند و آنرا خطر استراتیژیک به امنیت خود و منطقه می‌دانند.

اما تا کنون مشخص نشده است که آیا کشورهای همسایه افغانستان با حضور نظامی دوامدار امریکا در افغانستان موافقت می‌کنند یا نه.

این در حالی است که پس از سفر به هند، زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در پیوند به صلح افغانستان به چین سفر کرده است. او نقش چین را در روند صلح افغانستان موثر خوانده است.

قرار بود زلمی خلیل‌زاد در این دور سفرش با نمایندگان طالبان در قطر دیدار و گفت‌وگو کند، اما این نشست لغو شد.

همزمان مشاور شورای امنیت ملی برای جلب پشتیبانی عربستان از روند صلح افغانستان به ریاض سفر کرده است.

او پیش از سفرش به عربستان، با زلمی خلیل‌زاد در امارات گفت‌وگو کرده بود.

در کنار این، امروز در نشست شورای وزیران ، رییس اجرایی تلاش کشورهای منطقه و جهان برای صلح را می‌ستاید اما تاکید دارد که بحث نهایی گفت‌وگوی دولت افغانستان با طالبان است.

مختار سار - سجاد محمدی

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/37024-2019-01-14-12-22-54

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading