بازتاب نیوز

ماکرون خواهان "گفتگوی ملی" در فرانسه شد

٢٤ جدي ١٣٩٧ دويچه وله

در واکنش به چندین هفته اعتراض "واسکت زردها" در فرانسه، امانوئل ماکرون رئیس جمهور این کشور از مردم خواسته است تا در یک "دیالوگ ملی" اشتراک کنند.

ماکرون بیگاه روز یکشنبه نامه سرگشاده ای را با عنوان "نامه ای به فرانسوی ها" نوشت که در آن گفته است که این "دیالوگ" به ۳۵ نکته می پردازد و موضوعاتی را از مالیات، دموکراسی، حفاظت از محیط زیست تا مهاجرت در بر می گیرد. 

ماکرون به عنوان رئیس دولت فرانسه می خواهد تا "بروز خشم برای حل مسائل" را از بین ببرد. رئیس جمهور فرانسه در نامه خود گفته است که این بحث سراسری ملی کمک می کند تا "قرارداد [اجتماعی] جدید برای کشور" به وجود آید و کار حکومت و پارلمان و همچنان وضعیت فرانسه در اروپا و جهان [دوباره] "ساختار بیابد".

گفتگوی بدون تابو

ماکرون از طرح ایده های جدید استقبال می کند اما همزمان می خواهد تا برنامه اصلاحات خود را پیش ببرد. ماکرون در نامه اش نوشته است: «برای من هیچ تابو (موضوع ممنوعه) وجود ندارد». با این حال، خطوط سرخی وجود دارد؛ به عنوان مثال راستگرایان نمی توانند سیاست مهاجرت او را زیر سوال ببرند. علاوه بر این لغو قسمی مالیات سرمایه، برگشت پذیر نیست. همین مسئله سبب شده است که ماکرون به عنوان "رئیس جمهور سرمایه" مشهور شود.

سوال هایی را که ماکرون در نامه اش عنوان کرده، این چنین است:

  • "کدام مالیات را ما باید کم کنیم؟"
  • "آیا روند اداری بسیار طولانی و مغلق است؟"
  • "آیا ما باید رفراندوم و همه پرسی عمومی بیشتری برپا کنیم؟"

نه تنها در پاریس، بلکه در شهرهای دیگر نیز بسیاری از مردم از حکومت ماکرون ناراضی هستند.

ماکرون در نامه سرگشاده اش گفته است که یک ماه پس از "گفتگوی ملی"، در میانه ماه مارچ نتیجه آن اعلام خواهد شد. به گفته منابع معلوماتی، ماکرون قصد دارد تا سفر دوره ای به سراسر فرانسه داشته باشد و با شمار زیادی از سیاستمداران محلی دیدار کند.

DW.COM آیا روسیه از "واسکت زردها" در فرانسه حمایت می کند؟

به نظر می رسد که سامانه های انترنتی روسی سبب می شوند تا اعتراضات "واسکت زردها" در فرانسه بیشتر دیده شوند. در حالی که حکومت فرانسه این مسئله را بررسی می کند، دویچه وله نگاهی به جنبه های دیگر این موضوع انداخته است. (15.12.2018)

ماکرون به معترضان وعده های بیشتری داد

پس از اعتراضات چند هفته یی "واسکت زرد پوشان" در فرانسه، امانوئل ماکرون رئیس جمهور این کشور به بازنشستگان و افراد کم‌درآمد امتیازاتی را وعده داد. ماکرون همزمان اذعان داشت که او نیز در بحران جاری در کشورش مسئول است. (11.12.2018)

نارضایتی از برنامه اصلاحات

معترضان موسوم به "واسکت زردها" از ماه نوامبر سال گذشته تاکنون، ماکرون را زیر فشار قرار داده اند. این افراد در آغاز به خاطر افزایش قیمت مواد سوختی و طرح افزایش مالیات بر سوخت دیزل، دست به اعتراض زدند. اندکی بعد معترضان دیگری که از وضعیت ناراضی بودند به "واسکت زردها" پیوستند.

روز شنبه نیز در سراسر فرانسه بار دیگر ده ها هزار معترض به جاده ها برآمدند.

روز یکشنبه، مارین لوپن رهبر حزب راستگرای افراطی "جبهه ملی" و رقیب ماکرون، او را متهم کرد که در برخورد با ناآرامی ها، «نابینا» و «سختگیر» است. لوپن در کارزار خود که برای انتخابات پارلمان اروپا برگزار شده بود، به هوادارانش گفت: «لحظه تغییر بزرگ سیاسی به زودی فرا می رسد». او از حدود ۲۰۰۰ هوادارش که در محل جمع شده بودند، خواست تا در انتخابات ماه می ماکرون را "شکست بدهند".

دویچه وله / ع. ح.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%85%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%87-%D8%B4%D8%AF/a-47073037

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading