بازتاب نیوز

ایجاد معینیت عرفان اسلامی؛ در زمینه چاپ متون عرفانی و ترمیم خانقاه‌های کشور اقدام می‌شود

٢٤ جدي ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: رییس جمهور غنی در فرمانی معینیت «عرفان اسلامی و انسجام امور اماکن دینی» را در چوکات وزارت ارشاد، حج و اوقاف ایجاد کرد و به پیروان اهل تصوف و عرفان کشور وعده داد که در زمینه چاپ متون عرفانی و ترمیم خانقاه‌های تاریخی و عمده کشور اقدام می‌شود.

آقای غنی روز دوشنبه ۲۴ جدی در گردهمایی اهل تصوف و عرفان در ارگ ریاست جمهوری گفت: « حکومت می‌خواهد متون عمده صوفیه را به چاپ برساند، پیشنهاد می‌کنم فهرست واضح این متون ترتیب و به هر سه زبان برگردان شود.»

رییس جمهور غنی هم‌چنان افزود که «طریقت» را بیرونی‌ها تشریح کرده نمی‌توانند، توقع از عرفا و صوفیان این است که طریقت را به زبان کشور بیان و تشریح کنند.

به گفته رییس جمهور غنی، هر سه زبان ملی (فارسی، پشتو و اوزبیکی)، عمیقاً از تصوف و عرفان متأثر است و عرفان و تصوف به زبان، قوم، ولایت، منطقه و کشور محدود نیست و طریقت، انسان‌ها را به هم وصل کرده است.

آقای غنی در ادامه افزود: «طریقت همان‌ طوری که کاینات را تشریح می‌کند، انسان‌ها را نیز تشریح می‌کند….یک دلیل افراطیت این است که امروز ما از اصل خود بیگانه شده‌ایم.»

رییس جمهور غنی هم‌چنان از وزارت تحصیلات عالی و معارف کشور خواست که آموزه‌های عرفانی و تصوفی را در نصاب‌ آموزشی در مکاتب و دانشگاه‌های کشور شامل کنند.

این در حالی است که افغانستان در گذشته یکی از بزرگ‌ترین خاستگاه‌های تصوف و عرفان در سطح کشورهای اسلامی و منطقه بوده است.

در حال حاضر نیز در شماری از ولایت‌های کشور از جمله کابل، هرات و بلخ، خانقاه‌ها و مراکز آموزشی عرفان و تصوف فعال است.

لینک اصلی: https://8am.af/establishment-of-islamic-mysticism-in-the-field-of-printing-mystical-texts-and-restoration-of-the-countrys-churches/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading