بازتاب نیوز

نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی افغانستان بعد از سه ماه اعلام شد

٢٤ جدي ١٣٩٧ بی بی سی

کمیسیون انتخابات افغانستان نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی این کشور را که به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان/ مهر برگزار شده بود، عصر امروز اعلام کرد. این روند با اعلام نتیجه ولایت کابل که جنجالی شده بود، پایان یافت.

انتخابات پارلمانی افغانستان در ۳۳ ولایت برگزار شد و انتخابات ولایت غزنی به دلیل مشکلات سیاسی و تنش‌های موجود قرار است که با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۲۹ سرطان/ تیر سال آینده برگزار شود.

با اعلام نتایج ابتدایی ۳۳ ولایت افغانستان، ۲۳۹ نفر به مجلس نمایندگان افغانستان راه یافته‌اند که حدود ۲۷ درصد آنان زنان هستند.

براساس قانون انتخابات افغانستان، کمیسیون شکایات انتخاباتی صلاحیت رسیدگی به شکایات ناشی از تخلفات انتخاباتی مطابق احکام قانون را دارد و بعد از بررسی این کمیسیون نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

بر پایه این نتایج، شماری از نمایندگان بانفوذ و منتقد دولت افغانستان نتوانسته‌اند که به مجلس نمایندگان افغانستان راه یابند.

تاخیر در اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی افغانستان باعث شده که انتقادهای شدید از کمیسیون انتخابات افغانستان صورت گیرد.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان دیروز با انتقاد از اعلام دیرهنگام نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان گفت که این انتخابات در سایه اتهامات "تقلب، تخطی و فساد، اعتبار و حیثیت دولت و مردم افغانستان نیز کاملا زیر سؤال رفته است".

آقای دانش گفت که با توجه به "کارکرد ضعیف" کمیسیون‌های انتخاباتی، این نهادها نیاز به "اصلاحات همه جانبه" دارند.

آقای دانش با اشاره به تاخیر در اعلام نتایج انتخابات گفت، حالا انتخابات "به ابزاری برای طعنه‌ها و توهین‌های دوست و دشمن و به یک نوع سرافگندگی تبدیل شده است".

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-46863105

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading