بازتاب نیوز

واکنش ایران به مواضع منفی در افغانستان نسبت به مذاکرات این کشور با طالبان

٢٤ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری آریانا نیوز

آریانانیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت از اظهارنظرهایی که در افغانستان درباره مذاکره با طالبان صورت گرفت، تعجب می‌کنم. برای ما قابل درک نیست که این اظهارات با هماهنگی دولت افغانستان صورت گرفته یا نظرات شخصی آنها بوده است…

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان این که از قبل دولت افغانستان را در جریان گفتگوها با طالبان قرار داده و این که کشورهای زیادی در منطقه و خارج از منطقه با طالبان گفتگو کرده‌اند، اما واکنش منفی در داخل افغانستان نسبت به آن وجود نداشته؛ پیرامون اظهارات اخیر مقام‌های حکومت در مورد مذاکرات ایران و طالبان و سخنان داکتر جواد ظریف، اظهار تعجب و شگفتی کرد و تاکید نمود که ایران دخالتی در مسایل داخلی افغانستان ندارد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره اظهارنظر برخی مقامات افغانستان در خصوص مذاکرات ایران با طالبان گفت: ما شاهد برخی گفته ها و شنیدن چند صدای متفاوت در افغانستان نسبت به ایران بودیم. مذاکرات ما با طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده، ما علاقه مند به صلح و ثبات و امنیت در افغانستان استیم و بارها در گفتگو با مقامات افغان آنها را در جریان مواضع خود قرار دادیم.

وی افزود: بعد از حضور طالبان در ایران باز با مقامات افغانستان گفتگو کردیم. در مسیر و مذاکرات افغانی – افغانی حتما محوریت و اساس کار دولت قانونی افغانستان است و هیچ کاری را بدون محوریت دولت افغانستان نمی پذیریم. از اظهارنظرهایی که در افغانستان درباره مذاکره با طالبان صورت گرفت، تعجب می‌کنم. برای ما قابل درک نیست که این اظهارات با هماهنگی دولت افغانستان صورت گرفته یا نظرات شخصی آنها بوده است. ایران تنها نبوده که با طالبان مذاکره کرده و کسی به آنها اعتراض نکرد.

بهرام قاسمی افزود: در مسایل داخلی افغانستان دخالت نکرده و نمی‌کنیم. سرنوشت افغانستان را مردم افغانستان تعین خواهند کرد و نه دیگر کشورها امیدواریم مردم افغانستان در جهت صلح و ثبات پیش بروند.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%86%D9%81%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B0%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading