بازتاب نیوز

موسسه فینکا می‌گوید، تاکنون ۲۶هزار تن صاحب کار و سرمایه شده‌اند

٢٤ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

فینکا یا موسسه ارائه قرضه‌های کوچک برای مردم افغانستان می گوید، به خاطری اینکه برای افراد مستحق قرضه به گونه آسان، ساده و مطمین ارائه شود، دو طرزالعمل جدید را در برنامه‌های‌شان شامل کرده‌اند.

مسئولین این موسسه این طرزالعمل را روز دو شنبه طی یک کنفرانس در کابل معرفی کردند.

سید محمد علی رونق رئیس این موسسه در این کنفرانس گفت:

"تابلیت لیندینگ نام یکی از پروژه‌های ما است، به این معنا که قرضه به دور از کاغذ پرانی داده می‌شود و هدف آن ارائه خدمات از طریق تکنالوژی است، پروژه دوم دادن قرضه از طریق پروسس مرکزی است، یعنی مشتریانی که قبلاً از ما قرضه گرفته اند ضرور نیست که پروسه گذشته را طی کنند."

آقای رونق می‌گوید، موسسه فینکا در سال ۲۰۰۴ برای اولین بار فعالیت‌اش را در ولایت هرات آغاز کرد و پس از آن در سال ۲۰۰۷ در ولایت کابل به فعالیت آغاز کرد.

به گفته وی این مؤسسه در حال حاضر در ده ولایت فعالیت دارد و تا حال برای ۲۶۰۰۰ تن قرضه داده که بیشتر‌ شان زنان اند.

مسئولان در این مؤسسه می‌گویند، مشتریان آنان مصروف کار‌های مختلف اند و در حال حاضر صاحب سرمایه اند.

کارشناسان اقتصادی فعالیت‌های مؤسسه فینکا را برای کاهش مشکلات اقتصادی تأثیر گذار خوانده اما بر رقابت سالم میان این مؤسسات تأکید می‌کنند.

نادر واحدی یکی از این کارشناسان می‌گوید:

"فعلاً زمان تکنالوژی و رقابت است، هر موسسه که ابتکار بیشتر دارد مشتریان زیاد دارد، آرزو دارم که در آینده خلاقیت‌های دیگری از طرف این مؤسسات به مشاهده برسد."

فینکا یا مؤسسه ارائه قرضه‌های کوچک تنها موسسۀ نیست که در بخش کاهش مشکلات اقتصادی در افغانستان کار می‌کند، بلکه ده‌ها مؤسسه دیگر در بخش‌های بلند بردن ظرفیت و کاریابی در افغانستان کار می‌کنند.

اما برخی کارشناسان اقتصادی به این نظر اند که بیکاری یکی از مشکلات عمده مردم افغانستان است و نیاز است تا حکومت و مؤسسات جهانی در این بخش پلان‌های گسترده را ترتیب و عملی کنند.

گزارش: نصرت پارسا

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29709324.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading