بازتاب نیوز

ادامۀ رای‌زنی‌های احزاب سیاسی در بارۀ انتخابات ریاست‌جمهوری

٢٤ جدي ١٣٩٧ طلوع نیوز

پنج روز دیگر به پایان روند ثبت نام‌های نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده است، اما تاکنون شماری از احزاب و جریان‌های سیاسی دسته‌های انتخاباتی شان را اعلام نکرده اند.

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در حالی که از ادامه رایزنی‌هایش برای ایجاد یک دستۀ انتخاباتی سخن می‌گوید، اما می‌افزاید که احتمال تغییر در دسته‌های انتخاباتی تا روز ثبت نام وجود دارد. 

سخن‌گوی رییس اجراییه می‌گوید که تا کنون آقای عبدالله در باره شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری تصمیم نگرفته است، اما علاقمند است تا این بار با دسته انتخاباتی شش نفری به میدان پیکارهای انتخاباتی پا بگذارد.

فضل غنی حقمل - سخنگوی حزب اسلامی حکمتیار گفت:«تازمانی که یک تکت اعلام نگردد و ثبت نام نکند هر لحظه احتمال تغییر در آن وجود دارد.»

سران جمعیت اسلامی نیز ظاهراً به نتیجه یی نرسیده اند، سخن‌گوی عبدالله عبدالله رییس اجراییه می گوید که جمعیت به زودی تصمیمش را در این باره اعلام خواهد کرد.

مجیب الرحمان رحیمی -  سخنگوی رییس اجراییه گفت:«ما به این باور استیم که موجویت ریاست اجراییه در ساختارهای بعدی میتواند که مشارکت فراگیرتر و ثبات سیاسی را در افغانستان تضمین بکند.»

معاون حزب جنبش می‌گوید که جنرال دوستم این بار خودش در دسته‌های انتخاباتی همچون معاون شرکت نخواهد اما یکی ازاعضای این حزب را معرفی خواهد کرد.

عبدالله قرلق - معاون حزب جنبش ملی اسلامی  گفته است:«معاون صاحب اول این بار تصمیم شان براین است که با هر کاندیدانی که یک جا شود باز یکی از کدرهای شان را به معرفی می گیرند.»

حزب وحدت اسلامی به رهبری کریم خلیلی نیز با جنبش ملی توافق کرده است تا ازیک دسته انتخاباتی به گونه مشترک پشتیبانی کنند.

اسدالله سعادتی - عضوحزب وحدت اسلامی افغانستان گفت:«ما با جنبش اسلامی توافق کردیم که یک جا میرویم و با جناح های دیگر نیز در حال رایزنی استیم.»

با این هم کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که شماری از نامزدان مستقل نیزآماده گی شان را برای ثبت نام گرفته اند.

عبدالعزیز ابراهیمی - معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت:«مطابق تماس های که شماری از شهروندان همچون زلمی رسول آغای فرامرز تمنا و چهره های دیگر تماس گرفته بودندکه تا اخر این هفته خود راثبت کنند.»

با آن که رییس‌جمهورغنی و محمد حنیف اتمر مشاورامنیت ملی پیشین و شماری دیگر از چهره‌های سیاسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری آماده‌گی نشان داده اند، اما دسته‌های انتخاباتی شان تا کنون همه گانی نشده اند.

 

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/fa/afghanistan/%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%DB%80-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%E2%80%8C%D8%B2%D9%86%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AD%D8%B2%D8%A7%D8%A8-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DB%80-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1%DB%8C

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading