بازتاب نیوز

عمر داوودزی: دیدگاه پاکستان نسبت به صلح تغییر کرده

٢٥ جدي ١٣٩٧ بی بی سی

شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید دیدگاه رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان تغییر کرده و حالا آنها عملا از گفت‌وگوهای مستقیم طالبان با حکومت افغانستان حمایت می‌کنند.

در یک هفته گذشته دو سفر مهم مقام‌های افغان و آمریکایی برای صلح افغانستان در منطقه انجام شد. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان به چین سفر کرد و محمد عمر داوودزی، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده خاص رئیس جمهوری افغانستان در امور اجماع منطقه‌ای به اسلام آباد رفت.

آقای داوودزی امروز سه شنبه ۲۵ جدی/دی در یک نشست خبری از دیدارش با مقام‌های پاکستانی ابراز خوشبینی کرد.

او می‌گوید در دیدار با رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان در زمینه صلح افغانستان دریافته که دیدگاه آنان تغییر جدی کرده و جانب پاکستان عملا اعلام کرده که از گفت‌وگوهای مستقیم طالبان با حکومت افغانستان حمایت می‌کند.

مولانا فضل الرحمان از رهبران مذهبی و از حامیان سرسخت طالبان در پاکستان هم در گفت‌وگویی تازه با رسانه‌ها از طالبان خواسته برای تامین صلح در افغانستان با جانب حکومت افغانستان مذاکره کنند.

رهبر جماعت علمای پاکستان که بارها جنگ طالبان در افغانستان را جهاد مشروع خوانده بود، در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفته: "موقف حزب من این است که صلح داخلی هم خیلی اهمیت دارد. جنگ طالبان با حکومت افغانستان است. به همان پیمانه که مذاکرات صلح با آمریکا ارزش دارد با حکومت افغانستان هم مهم است. رای من این است که برای صلح داخلی، مذاکرات داخلی هم نیاز است. اگر بحران کنونی با گفت‎وگوها و از راه صلح حل می‌شود ما خواهان آن هستیم و از صلح افغانستان حمایت می‌کنیم."

برخی منابع طالبان نیز به بی‌بی‌سی گفته‌اند که پاکستان یک عضو ارشد این گروه را برای فشار آوردن بر طالبان، در خلال گفت‌وگوها با آمریکا بازداشت کرده است. حافظ محب الله که در زمان رژیم طالبان در افغانستان وزیر حج و اوقاف بود در شهر پیشاور تحت بازداشت قرار گرفته است.

ادامه تلاش‌ها برای صلح افغانستان

آقای خلیلزاد در چندمین دور از سفرهای منطقه‌ای خود برای صلح افغانستان، پس از سفر به چین امروز وارد کابل شد.

او در توئیترش نوشته که به کابل رسیده و در جریان سفرش در بیجنگ با مقام‌های چینی روی این مساله صحبت کرده‌اند که باید در افغانستان صلح تامین شود و دیگر نباید این کشور بستری برای تروریستان باشد.

از سوی دیگر سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان هم امروز در یک نشست خبری در کابل گفت برای پایان جنگ در این کشور صلح تنها راه است اما مشروط به اینکه ارزش‌های حقوق بشری در این روند زیر پا نشود.

او می‌گوید: "همه زن و مرد افغانستان باید برای صلح دادخواهی کنند. اگر عدالت و ارزش‌های حقوق بشری زیر پا شود، افغانستان به دور دیگری از جنگ خواهد رفت. نیاز است که برای این هدف اکثریت مردم افغانستان همصدا و متحد باشند."

در بیشتر از یک ماه گذشته چندین بار مقام‌های افغان، آمریکایی و پاکستانی به کشورهای مختلف منطقه سفر کردند و روی صلح افغانستان نظر و موقف شرکای بین‌المللی‌شان را بدست آوردند. در این میان اما موقف طالبان تا کنون هیچ تغییری نکرده و پافشاری روی ادامه مذاکرات با جانب آمریکا دارند نه حکومت افغانستان.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-46877729

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading