بازتاب نیوز

بن بست گفت‌وگوهاي امريکا و گروه طالبان

٢٥ جدي ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

برخي رسانه‌ها به نقل از منابع نزديک به گروه طالبان گزارش کرده اند که گفت‌وگوهاي مقام‌هاي امريکايي با نماينده‌گان گروه طالبان پيرامون روند صلح افغانستان به بن بست رسيده است.

يک منبع نزديک به گروه طالبان گفته است که مقام‌هاي امريکايي از تعهدات قبلي‌شان عقب نشيني کرده و به همين دليل نماينده‌گان گروه طالبان ديدار دوباره با آن‌ها را رد کرده‌اند.

براساس معلومات منبع؛ در نشست ابوظبي، امريکايي‌ها وعده داده بودند که در نشست‌هاي بعدي با نماينده‌گان طالبان، پيرامون خروج نيروهاي امريکايي‌ها از افغانستان گفت‌وگو خواهند کرد، اما در نشست دوحه، امريکايي‌ها با اين آجندا وارد مذاکره نشدند.

اين منبع گفته است: «امريکايي‌ها در نشست ابوظبي چيزي را که وعده کرده بود، در نشست بعدي حاضر نشدند و امريکايي‌ها در مورد آتش بس ميان دولت افغانستان و گروه طالبان گفت‌وگو کردند، اما گروه طالبان اين برنامه امريکايي‌ها را رد کردند.»

بر بنياد گفته‌هاي اين منبع، گروه طالبان نشست صلح در عربستان را به اين منظور رد کردند که کشورهاي منطقه‌ از صلح افغانستان سوءاستفاده نکنند.

گفته مي‌شود که پاکستان، عربستان و امريکا خواهان برگزاري نشستي پيرامون صلح افغانستان در جده هستند، اما گروه طالبان تاهنوز آن را نپذيرفته است.

منبع افزوده است: «به دنبال اين تنش‌ها، ميان طالبان و امريکايي‌ها توافق شد که به تاريخ هشتم جنوري در دوحه نشست دو جانبه برگزار شود و در اين نشست، نماينده‌گان کشورهاي عربستان، پاکستان و امارات متحده عربي حضور نداشته باشند، اما امريکا به دلايل نامعلوم در تاريخ ذکر شده، حاضر نشد و حالا گروه طالبان، سياست امريکايي‌ها را در پيش گرفته و آماده گفت‌وگوهاي صلح با امريکا نيستند.»

اين منبع هم‌چنان خاطرنشان کرده است که حکومت پاکستان به دليل فشارهاي ايالات متحده امريکا، تلاش دارد تا نماينده‌گان طالبان را زير فشار قرار دهد.

به دنبال اين امر، روز گذشته نشستي ميان نظاميان پاکستاني و نماينده‌گان گروه طالبان پيرامون صلح افغانستان در پشاور برگزار شد و در اين نشست، تنش‌هاي لفظي ميان دو طرف صورت گرفته است که سرانجام، نظاميان پاکستاني اقدام به بازداشت شماري از سران گروه طالبان کرده که از جمله حافظ محب‌الله وزير پيشين حج و اوقاف طالبان نيز بازداشت شده است.

بر بنياد اظهارات منبع، اين دومين باري است که مذاکرات صلح به بن بست خورده است. نخستين بار، در زمان حکومت حامد کرزي رييس جمهور پيشين افغانستان به دليل مسدود نمودن دفتر گروه طالبان در قطر، روند گفت‌وگوهاي صلح متوقف شد.

در همين حال مولانا فضل‌الرحمان رهبر جمعيت علماي اسلام پاکستان گفته است که به همان اندازه که مذاکره گروه طالبان با امريکا مهم است، مذاکره آن گروه با حکومت افغانستان نيز اهميت دارد.

او در گفت‌وگو با «صداي امريکا»، از گروه طالبان خواسته است که با حکومت افغانستان در مورد صلح مذاکره کنند.

آقاي فضل‌الرحمان خطاب به طالبان گفته است: «يک جانب مذاکره صلح اگر امريکايي‌ها هستند، جانب ديگر حکومت افغانستان است.»

مولانا فضل‌الرحمان هم‌چنان گفته است: «آنان طالبان افغانستان اند و جنگ شان نيز با حکومت افغانستان است. صلح داخلي آنان نيز به همان اندازه مهم است که مذاکرات شان (طالبان) با امريکا حايز اهميت مي‌باشد. از ديد من، براي تأمين امنيت داخلي به مذاکرات داخلي نياز است.

ظاهرن اين بيانات، تغيير آشکار در موضع‌گيري آقاي فضل‌الرحمان در قبال جنگ افغانستان را نشان مي‌دهد، زيرا او، در گذشته جنگ طالبان را در افغانستان «جهاد» خوانده و از شورش‌گري طالبان اعلام پشتيباني کرده بود.

مولانا فضل‌الرحمان اين‌بار جنگ طالبان را «جهاد» نخوانده و به پرسش مشخصي در پيوند با اين موضوع پاسخ محتاطانه ارايه کرده و گفته است: «حالت حساس است و در چنين حالاتي به طرح اين گونه پرسش نياز نيست. ما دفاع طالبان را دفاع جايز خوانده ايم و اين که اين دفاع جهاد است يا نه، جهاد نيست. اين موضوع را به آينده بگذاريد. مي‌خواهيم با رويه مثبت وضعيت به پيش برود و ما حامي صلح استيم.»

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/16803

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading