بازتاب نیوز

واکنش‌ها به اعلام نتايج ابتدايي انتخابات پارلماني کابل

٢٥ جدي ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

سر انجام پس از نزديک به سه‌ماه انتظار کميسيون انتخابات شام‌گاه روز دوشنبه نتايج ابتدايي انتخابات پارلماني ولايت کابل را اعلام کرد. اما ساعات پس از اعلام نتايج شماري از نامزدان انتخابات و فعالان مدني در رسانه‌هاي اجتماعي به اعلام نتايج واکنش نشان داده و تأکيد کرده اند که کميسيون انتخابات شماري از کساني که راي کافي نداشته اند را در بدل گرفتن پول برنده نتايج ابتدايي اعلام کرده است.

بيشتر سوژه رسانه‌هاي اجتماعي از دوشنبه شب به اين‌سو موضوع اعلام نتايج انتخابات پارلماني ولايت کابل است که بيشتر افراد کميسيون را مهندسي سازي تقلب در انتخابات پارلماني 28 ميزان متهم کرده اند.

در اين ميان احزاب سياسي نيز برخي نامزدان انتخابات پارلماني نيز انتخابات 28 ميزان را به مسخره گرفتن دموکراسي خيانت به راي شهروندان کشور خوانده اند.

نماينده‌گان برخي از احزاب سياسي هم‌چنان اعلام نتايج ابتدايي انتخابات پارلماني ولايت کابل را مضحک و سناريوي از پيش تعيين شده عنوان کرده و گفته اند که آن‌چه را کميسيون انتخابات تحت عنوان نتايج ابتدايي اعلام کرده با اراده واقعي شهروندان افغانستان به ويژه باشنده‌گان پايتخت هيچ ارتباطي ندارد.

داکتر جعفرمهدوي يکي از نامزدان انتخابات پارلماني ولايت کابل و رييس حزب ملت افغانستان به خبرگزاري «جمهور» گفته است: « عملکرد کميسيون انتخابات مبني بر اعلام نتايج انتخابات پارلماني افغانستان بسيار فاجعه‌بار و خيانت‌آميز است.»

او، هم‌چنان گفته است: «معاملات رهبري کميسيون انتخابات با مافيا و نامزدان متقلب در سراي شاهزاده سرنوشت مردم را به بازي گرفته و به راي مردم افغانستان خيانت کرده است.»

آقاي مهدوي تأکيد کرده است: « 99 درصد نتايج ابتدايي ولايت کابل به اساس معامله بين رهبري کميسيون انتخابات و نامزدان مافياي متقلب اعلام شده و نه به اساس راي مردم.»

داکتر سيدعلي کاظمي رهبرحزب اقتدار ملي افغانستان و از نامزدان انتخابات پارلماني ولايت کابل نيز در واکنش به اعلام نتايج مقدماتي ولايت کابل در صفحه فيسبوک خود نوشته است؛ آن‌چه، از سوي کميسيون انتخاب اعلام شده ‌است، نتيجه انتخابات پارلماني ولايت کابل نيست، بلکه نمايش مضحک سناريوي از پيش تعيين شده است که ربط به‌اراده مردم کابل ندارد.

رهبر حزب اقتدار ملي نوشته است:«با کمال تأسف از همان اوايل ساعت راي‌گيري، به دليل بي‌‌کفايتي و بي‌‌تدبيري کميسيون انتخابات و زمينه‌ سازي براي تقلب گسترده و سازمان ‌يافته مانع بزرگ بر سر راه مردم گذاشته شد، با اين وجود، مردم از پا نه‌نشسته و دو روز تمام در برخي مراکز راي‌دهي در کابل حاضر شدند تا راي خود را به‌صندوق اندازند و دموکراسي نوپاي افغانستان را نهادينه کنند؛ ولي با اين هم، روند اخذ راي، در تضاد کامل با قانون انتخابات قرارداشت و عادلانه بودن، سري بودن و شفافيت آن مخدوش گرديد. بدون ترديد، مسووليت تمام اين نابساماني‌ها به‌دوش کميسيون مستقل انتخابات بوده‌است».

آقاي کاظمي نوشته است: «آنچه به‌عنوان نتيجه انتخابات ولايت کابل اعلام شده‌ است، به‌هيچ عنوان ريشه در حقيقت ندارد و اراده و انتخاب مردم کابل در آن دخيل نيست؛ لذا، مي‌طلبد از سوي نهادهاي مربوطه و مخصوصن کميسيون سمع شکايات انتخابات، در اين زمينه توجه جدي و اقدام قاطع صورت گيرد و معيارهاي قانوني در نظرگرفته شود، ابهامات و شبه‌ها برطرف گردد و براي احترام به‌مردم که صاحبان اصلي قدرت مملکت هستند، مسوولان کميسيون مستقل انتخابات، به‌نهادهاي عدلي و قضايي معرفي شوند، در غير اين صورت، اين نمايش مضحک و تقلب گسترده و سازمان يافته، کشور را در نابساماني‌ها و چالش‌هاي عميق فرو خواهد برد و نظام افغانستان را با بحران مشروعيت روبرو خواهد کرد».

عاطفه طيب يکي ديگر از نامزدان انتخابات پارلماني ولايت کابل نيز اعلام نتايج ابتدايي را مهندسي کميسيون انتخابات خوانده است.

او، در صفحه فيسبوک خود نوشته است: «نتيجه‌ ابتدايي اعلام شده توسط کميسيون انتخابات، به‌هيچ عنواني براي من و اعضاي تيم ما قابل قبول نيست و از دکانداري و مهندسي کميسيون نامستقل و معامله‌گر انتخابات همه‌‌مان به ‌خوبي واقفيم و اميدوارم که کميسيون سمع شکايات با بررسي‌هاي پي‌گيرانه‌ خود بتواند، بازي را به محور مردم برگشتانده و به اين پروسه‌ ملي مشروعيت بخشد».

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/16799

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading