بازتاب نیوز

طالبان با قوت بیشتر سرکوب شوند!

٢٥ جدي ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

در حالی که روند گفت‌وگو های امریکا با نماینده گان طالبان به بن بست رسیده است، به نظر می رسد که تحولاتی در سیاست های منطقه‌یی پاکستان در این راستا نیز مشاهده می شود.

هفته گذشته قرار بود نماینده وزارت امور خارجه امریکا در امور صلح افغانستان با نماینده گان طالبان و کشور های عربستان سعودی، پاکستان و امارات متحده عربی در دوحه برگزار شود ولی به قول طالبان این روند به خاطر عدم موافقت طرفین به آجندای مورد بحث، برگزار نشد.

به نظر ما یکی از دلایلی که طالبان در روند گفت‌وگو های صلح سخت گیرانه تر شده اند این است که آنان به این مفکوره رسیده اند که نسبت به هر وقت دیگر در جنگ با دولت افغانستان به برتری هایی دست یافته اند و جغرافیای بیشتری را نیز در کنترل دارند.

این مسأله است که آنان فکر می کنند به پیروزی می رسند و می توانند نظام کنونی را سرنگون کنند و قدرت را به دست بگیرند.

بسیاری از کار شناسان امور نظامی پیش از این در این راستا به حکومت افغانستان تحلیلی ارایه کرده بودند که نباید با طالبان از موضع ضعیف در رابطه به صلح گفت‌وگو کرد.

این نظر از آن رو حایز اهمیت است که حس برتر بودن، آنان را به ادامه جنگ بر ضد نیرو های دولتی در کشور ترغیب می کند و آنان مطمین می گردند که تا پیروزی راهی نمانده است، چیزی که اکنون در رفتار طالبان دیده شده است.

بی تردید طالبان بر بنیاد همین مسأله است که حاضر به گفت‌وگو های رو در رو با نماینده‌گان حکومت افغانستان نیستند.

حالا که کشور های امریکا، افغانستان، پاکستان، امارات، عربستان سعودی، ایران و روسیه و حتا چین در راه تحقق گفت‌وگو های صلح برای افغانستان فعال تر شده اند، حکومت افغانستان نبایداز حق مالکیت خویش در این روند منصرف گردد.

واقعیت امر این است که حکومت افغانستان مقبولیت جهانی دارد و از حمایت مردم نیز برخوردار است. این امتیاز جمع نطام و نیرو های امنیتی و ادارات فعال و حاکمیتش در ولایت‌های کشور، دست کم گرفته نشود.

ما از ایالات متحده امریکا می خواهیم که در گفت‌وگو های آینده، سعی بر آن داشته باشد تا طالبان را به قبول گفت‌وگو با نماینده گان حکومت افغانستان وادار کند.

نشانه هایی از اقدامات پاکستان دراین رابطه مشاهده شده است. مولانا فضل الرحمن نیز از طالبان خواست تا گفت‌وگو های‌شان را برای صلح در افغانستان آغاز کنند. به قول او یکی از طرف های مسأله افغانستان حکومت آن است و این یکی از تغییرات در نظریات مولانا در رابطه به طالبان می باشد.

نیروهای دفاعی و امنیتی کشور باید به تهاجم خویش علیه طالبان مانند هفته‌های گذشته ادامه بدهند. این نیرو ها همان‌گونه که وعده شده است باید موقف تعرضی خود را ادامه بدهند.

برتری ما در میدان های جنگ، خود یکی از عوامل فشار بر طالبان خواهد بود تا به میز مذاکره حاضر شوند. این راز پیروزی ما خواهد بود.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/16785

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading