بازتاب نیوز

صلح براي انتخابات يا انتخابات براي صلح؟

٢٥ جدي ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

علي موسوي/ جمهور:

به دنبال انتشار بيانيه وزارت خارجه روسيه مبني بر اين که تأخير در برگزاري انتخابات رياست جمهوري افغانستان در نتيحه «فشار امريکا» بوده است، عبدالله عبدالله؛ رييس اجرايي مي‌گويد، اين موضوع به گفت‌وگوهاي صلح با گروه طالبان ارتباط ندارد.

آقاي عبدالله، از مشکلات فني به عنوان دليل اصلي اين تأخير ياد کرد و گفت علايم اين مشکلات به گونه واضح در نتايج انتخابات پارلماني افغانستان ديده مي‌شود.

انتخابات رياست جمهوري قرار بود به تاريخ 31 حمل سال 1398 برگزار شود، اما با سه ماه تأخير قرار است که 29 سرطان برگزار شود.

با گرم شدن بحث مذاکرات صلح با گروه طالبان، خبرهايي مبني بر درخواست امريکا و گروه طالبان براي تأخير انتخابات رياست جمهوري منتشر شده بود که از سوي طرفين مذاکره، رد شد.

وزارت امور خارجه روسيه، اخيرن در بيانيه‌يي شديداللحن از تأخير انتخابات رياست جمهوري افغانستان انتقاد کرده گفت: «تعويق انتخابات در اثر فشار ايالات متحده بوده؛ زيرا امريکا براي اعمال سناريوي خود در انتخابات افغانستان نياز به زمان دارد.»

صرف نظر از امکان رقابت يا تقابل ملموس امريکا و روسيه در انتخابات آينده رياست جمهوري افغانستان و با عنايت به موضع گيري هم‌سو با امريکايي‌ها، اين پرسش، اما به صورت جدي وجود دارد که نسبت صلح و تعويق انتخابات رياست جمهوري چيست؟ آيا ميان آن‌چه در روند گفت‌وگوهاي صلح از سوي امريکا و طالبان در جريان است، با مطالبات و انتظارات دولت‌مردان افغانستان از انتخابات آينده رياست جمهوري، ارتباطات و پيوندهاي معناداري وجود دارد؟ اگر پاسخ، مثبت است اين پيوندها و نسبت‌ها چيست و با توجه به خواسته‌ها، اهداف و منافع هريک از طرف‌هاي گفت‌وگوهاي صلح و هم‌چنان دولت‌مردان افغانستان، چه تناسب يا تعارضي در آن وجود دارد؟

اشرف غني؛ رييس جمهوري، هم در کنفرانس بروکسل که از سوي کشورهاي کمک کننده به افغانستان برگزار شده بود و هم پس از آن، در سندي که به عنوان نقشه راه صلح افغانستان، منتشر کرد، مدعي شد که براي رسيدن به يک صلح پايدار و عادلانه با طالبان، دست کم نياز به پنج سال زمان و روي کار آمدن يک دولت منتخب است.

در افغانستان، بسياري از آگاهان سياسي، اين سخن آقاي غني را حمل بر تلاش او، براي کسب حمايت غرب در انتخابات آينده رياست جمهوري و ادامه رهبري او براي پنج سال ديگر کرده و او، را متهم نمودند که از روند صلح به منظور تحقق اهداف و منافع سياسي و انتخاباتي اش، بهره جويي مي‌کند.

شايد به همين دليل بود که روسيه هم استدلال کرد که اشرف‌غني مخالف تأخير در انتخابات رياست جمهوري افغانستان بوده و به برگزاري آن در موعد مقرر، تأکيد مي‌کرده است، اما امريکا با اعمال فشار، زمان برگزاري انتخابات را سه ماه به تأخير انداخته تا سناريوي خود را در زمينه صلح و انتخابات، عملياتي کند.

اگر اين برداشت، درست باشد، اشرف غني و امريکا هم درباره روند صلح با گروه طالبان و هم در خصوص زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري، اختلاف نظرهاي جدي و عميقي دارند.

انتخابات براي صلح:

از تأکيد اشرف غني بر اين نکته که براي تحقق صلح، دست کم پنج سال زمان و يک دولت منتخب، نياز است، چنين برمي‌آيد که او، مي‌خواهد انتخابات به سرعت برگزار شود، تا او، با اين عنوان که براي پيش‌برد روند صلحي که آغاز کرده و به تعبير خودش انجام «کارهاي ناتمام» پنج سال ديگر زمان داشته باشد. از اين منظر، آقاي غني، خواستار انتخابات است، تا صلح را به سرانجام برساند.

صلح براي انتخابات:

در نقطه مقابل اين ديدگاه اما، نظر امريکا قرار دارد که به باور بسياري از آگاهان سياسي در داخل کشور و هم‌چنان رقيبان سياسي امريکا، (روسيه) واشنگتن مي‌خواهد انتخابات به تعويق بيافتد، تا روند صلح با گروه طالبان، پيش از برگزاري انتخابات رياست جمهوري، به نتيجه برسد؛ اين همان چيزي است که زلمي خليل‌زاد تلويحاً آن را مطرح کرده است. در اين زمينه البته ادعاهاي ديگري نيز وجود دارد؛ از جمله اين که آقاي خليل‌زاد خواستار تشکيل حکومت موقت شده است؛ اما اين ادعاها هم از سوي دولت افغانستان، رد شده و هم خليل‌زاد آن را نيز تکذيب کرده است.

با اين وجود، اين که امريکا مي‌خواهد پيش از انتخابات رياست جمهوري، به توافقي با طالبان دست يابد، تقريبن مسلم است. شايد در حال حاضر، تحميل اين نظر که چون صلح مي‌آيد، بايد انتخابات برگزار نشود تا دولت موقت با حضور طالبان تشکيل شود، قانون اساسي، تعديل گردد، ساختار جديدي براي نظام، تعريف شود و… دشوار باشد و براي امريکا هزينه داشته باشد؛ اما در نهايت، وقتي صلح با گروه طالبان، منعقد شود، اين رويدادها از نتايج ناگزير آن خواهد بود.

بنابراين، امريکا مي‌خواهد صلح منعقد شود، تا اين که حتا اگر انتخاباتي هم برگزار شد، با حضور گروه طالبان باشد و در نهايت، گزينه مورد نظر ايالات متحده که به احتمال قوي، کسي غير از اشرف غني و شايد يک عنصر طالباني باشد، برنده اعلام شود.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/16782

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading