بازتاب نیوز

تکت انتخاباتی رئیس جمهور غنی تکمیل شده است

٢٥ جدي ١٣٩٧ روزنامه افغانستان

با نزدیک شدن به روزهای پایانی روند ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خورشیدی، منابع آگاه‌ از تکمیل شدن تکت انتخاباتی رئیس جمهور غنی، خبر می‌دهند.
یک منبع نزدیک به ریاست جمهوری، شام دیروز (سه شنبه، 25 جدی) به روزنامه "افغانستان‌ما" گفت که تکت انتخاباتی محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور تکمیل شده است و او در روزهای آینده برای ثبت نام به کمیسیون مستقل انتخابات خواهد رفت. این منبع افزود که تکت انتخاباتی آقای غنی دارای دو معاون و یک نماینده از سایر اقوام خواهد بود. به گفته این منبع، در صورت پیروزی تکت انتخاباتی آقای غنی، بحث ریاست اجرائیه و صدارت مطرح نخواهد بود و پست ریاست اجرائیه حذف خواهد شد. پست ریاست اجرائیه در قانون اساسی کشور وجود ندارد، اما بعد از جنجالی شدن انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 میلادی، این پست به میانجیگری جان کری، وزیر خارجه سابق امریکا بوجود آمد و قرار بود که با برگزاری لویه جرگه در قانون اساسی درج شود، اما حکومت تا کنون قادر نشده است که لویه جرگه را برگزار کند. هرچند هنوز تکت انتخاباتی آقای غنی به صورت رسمی اعلام نشده است، اما گفته می‌شود آقای غنی، صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه کنونی را به عنوان معاون اول و سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری را نیز به عنوان معاون دوم خود انتخاب کرده است. زمان ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ 30 جدی به پایان خواهد رسید. تا کنون پنج نفر به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری، ثبت نام کرده‌اند.
انتخابات ریاست جمهوری کشور قرار است در 29 سرطان سال آینده خورشیدی، همزمان با انتخابات‌ شورای‌های ولایتی و ولسوالی‌ها و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی، برگزار شود.
قرار بود این انتخابات در 30 حمل سال آینده برگزار شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که به دلیل مشکلات تخنیکی و مالی، قادر به برگزاری انتخابات در این تاریخ نیست و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را سه ماه به تعویق انداخت.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=146455

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading