بازتاب نیوز

عمر داوودزی: دیدگاه پاکستان نسبت به صلح تغییر کرده

٢٥ جدي ١٣٩٧ روزنامه افغانستان

شورای عالی صلح می‌گوید دیدگاه رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان تغییر کرده و حالا آنها عملا از گفت‌وگوهای مستقیم طالبان با حکومت افغانستان حمایت می‌کنند.
در یک هفته گذشته دو سفر مهم مقام‌های افغان و آمریکایی برای صلح افغانستان در منطقه انجام شد. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان به چین سفر کرد و محمد عمر داوودزی، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح و نماینده خاص رئیس جمهوری در امور اجماع منطقه‌ای به اسلام آباد رفت.
آقای داوودزی دیروز سه شنبه ۲۵ جدی، در یک نشست خبری از دیدارش با مقام‌های پاکستانی ابراز خوشبینی کرد.
او گفت در دیدار با رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان در زمینه صلح افغانستان دریافته که دیدگاه آنان تغییر جدی کرده و جانب پاکستان عملا اعلام کرده که از گفت‌وگوهای مستقیم طالبان با حکومت افغانستان حمایت می‌کند.
مولانا فضل الرحمان از رهبران مذهبی و از حامیان سرسخت طالبان در پاکستان هم در گفت‌وگویی تازه با رسانه‌ها از طالبان خواسته برای تامین صلح در افغانستان با جانب حکومت افغانستان مذاکره کنند.
رهبر جماعت علمای پاکستان که بارها جنگ طالبان در افغانستان را جهاد مشروع خوانده بود، در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفته: "موقف حزب من این است که صلح داخلی هم خیلی اهمیت دارد. جنگ طالبان با حکومت افغانستان است. به همان پیمانه که مذاکرات صلح با آمریکا ارزش دارد با حکومت افغانستان هم مهم است. رای من این است که برای صلح داخلی، مذاکرات داخلی هم نیاز است. اگر بحران کنونی با گفت ‎وگوها و از راه صلح حل می‌شود ما خواهان آن هستیم و از صلح افغانستان حمایت می‌کنیم."
برخی منابع طالبان نیز به بی‌بی‌سی گفته‌اند که پاکستان یک عضو ارشد این گروه را برای فشار آوردن بر طالبان، در خلال گفت‌وگوها با آمریکا بازداشت کرده است. حافظ محب الله که در زمان رژیم طالبان در افغانستان وزیر حج و اوقاف بود در شهر پیشاور تحت بازداشت قرار گرفته است.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=146453

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading