بازتاب نیوز

شورای عالی صلح: دیدگاه پاکستان نسبت به صلح تغییر کرده است

٢٦ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: عمر داوودزی، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده خاص رئیس جمهوری افغانستان در امور اجماع منطقه‌ای، می‌گوید دیدگاه رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان تغییر کرده و حالا آنها عملا از گفت‌وگوهای مستقیم طالبان با حکومت افغانستان حمایت می‌کنند.

آقای داوودزی روز گذشته (سه‌شنبه ۲۵ جدی) پیرامون سفرش به اسلام‌آباد، طی یک نشست خبری از دیدارش با مقام‌های پاکستانی ابراز خوشبینی کرد.

وی در این باره گفت که در دیدار با رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان در زمینه صلح افغانستان دریافته که دیدگاه آنان تغییر جدی کرده و جانب پاکستان عملا اعلام کرده که از گفت‌وگوهای مستقیم طالبان با حکومت افغانستان حمایت می‌کند.

مولانا فضل‌الرحمان از رهبران مذهبی و از حامیان سرسخت طالبان در پاکستان هم در گفت‌وگویی تازه با رسانه‌ها از طالبان خواسته که برای تامین صلح در افغانستان با جانب حکومت افغانستان مذاکره کنند.

رهبر جماعت علمای پاکستان که بارها جنگ طالبان در افغانستان را جهاد مشروع خوانده بود، در گفت‌وگو با صدای امریکا گفته است: «موقف حزب من این است که صلح داخلی هم خیلی اهمیت دارد. جنگ طالبان با حکومت افغانستان است. به همان پیمانه که مذاکرات صلح با امریکا ارزش دارد با حکومت افغانستان هم مهم است. رای من این است که برای صلح داخلی، مذاکرات داخلی هم نیاز است. اگر بحران کنونی با گفت‎وگوها و از راه صلح حل می‌شود ما خواهان آن هستیم و از صلح افغانستان حمایت می‌کنیم».

این در حالی است که آقای خلیلزاد در چندمین دور از سفرهای منطقه‌ای خود برای صلح افغانستان، پس از سفر به چین روز گذشته وارد کابل شد.

او در توییترش نوشته که به کابل رسیده و در جریان سفرش در بیجنگ با مقام‌های چینی روی این مساله صحبت کرده‌اند که باید در افغانستان صلح تامین شود و دیگر نباید این کشور بستری برای تروریستان باشد.

در بیشتر از یک ماه گذشته چندین بار مقام‌های افغان، امریکایی و پاکستانی به کشورهای مختلف منطقه سفر کردند و روی صلح افغانستان نظر و موقف شرکای بین‌المللی‌شان را بدست آوردند. اما موقف طالبان تا کنون هیچ تغییری نکرده و پافشاری روی ادامه مذاکرات با جانب امریکا دارند، نه حکومت افغانستان.

لینک اصلی: https://yash.news/?p=28408

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading