بازتاب نیوز

کاندیدان معترض: نتایج انتخابات پارلمانی کابل مملو از تقلب بوده است

٢٦ جدي ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

نتایج انتخابات پارلمانی کابل بعد از حدود سه ماه تاخیر عصر روز دوشنبه (24 جدی) اعلام شد. اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی ولایت کابل با اعتراض گسترده‌ی تعدادی از کسانی که موفق نشده اند تا به پارلمان را پیدا کنند، روبرو شده است، این افراد نتایج پارلمانی در کابل را مملو از تقلب و فساد می دانند.

کمیسیون مستقل انتخابات بعد از اعلام نتایج مقدماتی در کابل گفته است که مشکلاتی از قبیل دخالت های کمیسیون شکایات انتخاباتی، ظرفیت ناکافی بخش اجرایی این کمیسیون و بعضی از مسایل دیگر باعث شده تا انتخابات پارلمانی در کابل با تاخیر نسبتا طولانی اعلام شود.

برخی از کاندیدان پارلمانی که موفق به حضور در پارلمان نشده اند، روند انتخابات در مملو از تقلب و فساد می دانند و خواهان باطل شدن نتایج فعلی هستند، آنان می گویند که به آرای آنها دستبرد زده اند.

کبری مصطفوی یکی از کاندیدان معترض پارلمان به خبرگزاری صدای افغان(آوا) گفت که آرای ریخته شده به صندوق با آرای بازشماری شده و نتایج مقدماتی بسیار متفاوت است. خانم مصطفوی می گوید که کاندیدان معترض با اسناد در دست داشته شان به کمیسیون شکایات انتخاباتی خواهند رفت و شکایت هایشان را ثبت خواهند کرد.

این نماینده مجلس می گوید فساد اداری و خرید و فروش آرا در انتخابات پارلمانی به اوج خود رسیده است.

وی اضافه می کند "متاسفانه نه آبروی و حیثیتی برای دولت مانده است و نه برای خود اعضای کمیسیون که خودشان بی عزت و بی آبرو خواهند شد."

خانم مصطفوی می گوید که "اعضای کمیسیون انتخابات به پروسه ملی خیانت کرده اند و اگر کسانی که در انتخابات 2014 خیانت کرده بودند، اعدام می شدند برای بار دوم این پروسه ملی، خیانت صورت نمی گرفت."

این نماینده مجلس می گوید که اعضای کمیسیون شکایات خائنین ملی هستند و باید به پنجه قانون سپرده شوند و به محکمه عدلی و قضایی فراخوانده شوند.

او می گوید که در صورتی که به خواست های آنان توجه نشود، دست به اعتراضات مدنی خواهند زد.

این کاندیدای معترض پارلمان می گوید "رئیس جمهور نیز خود بر اساس آرای مردم به این منصب قبول نشده، حکومت وحدت ملی نیز با ایده تقلب و خیانت ملی گماشته شده اند.

در همین حال داکتر سیدعلی کاظمی یکی از کاندیدان دیگر پارلمان نیز در صفحه فیسبوک خود نوشته "پس از پایان افتضاح‌آمیز روند انتخابات، شمارش آرا نیز سه‌ماه طول کشید و سرانجام نتیجه به‌اصطلاح انتخابات ولایت کابل اعلام شد و معلوم گردید که طی این مدت، کمیسیون مستقل انتخابات مشغول مهندسی نتیجه انتخابات و نمایشنامه‌نویسی اعلام نتیجه آن بوده‌است.

آقای کاظمی در ادامه نوشته است "آنچه به‌عنوان نتیجه انتخابات اعلام شده‌است، به‌هیچ عنوان ریشه در حقیقت ندارد و اراده و انتخاب مردم کابل در آن دخیل نیست؛ لذا، می‌طلبد از سوی نهادهای مربوطه و مخصوصا کمیسیون سمع شکایات انتخابات، در این زمینه توجه جدی و اقدام قاطع صورت گیرد و معیارهای قانونی در نظرگرفته شود، ابهامات و شبه‌ها برطرف گردد و برای احترام به‌مردم که صاحبان اصلی قدرت مملکت هستند، مسئولین کمیسیون مستقل انتخابات، به‌نهادهای عدلی و قضایی معرفی شوند، در غیر این صورت، این نمایش مضحک و تقلب گسترده و سازمان یافته، کشور را در نابسامانی‌ها و چالش‌های عمیق فرو خواهد برد و نظام افغانستان را با بحران مشروعیت روبرو خواهد کرد."

بعد از اعلام شدن نتایج مقدماتی انتخابات در کابل، تعدادی از کاندیدان معترض به نتایج مقدماتی انتخابات با برگزاری یک نشست در کابل، اعتراض خود را به این پروسه اعلام کردند.

این در حالیست که شیما علم سروش یکتن از معاونان سخنگوی کمیسیون شکایات گفت که در صورتی که کاندیدان معترض اسناد موثقی دارند، باید شکایت های خود را در کمیسیون شکایت ثبت کنند.

خانم سروش در رابطه به اعلام نتایج ابتدایی انتخابات در کابل می گوید که موضوع اصلی در این باره این است که آنچه در اعلام نتیجه ابتدایی می بینیم، تصمیم گیرنده کمیسیون مستقل انتخابات نبوده و نیست، بلکه مردم افغانستان هستند که انتخاب کردند و باعث شدند این افراد وارد لیست ابتدایی شوند.

براساس قانون انتخابات، کمیسیون شکایات انتخاباتی صلاحیت رسیدگی به شکایات ناشی از تخلفات و جرایم انتخاباتی مطابق احکام قانون را دارد و بعد از بررسی این کمیسیون، نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

انتخابات پارلمانی در افغانستان در تاریخ 28 و 29 میزان سال جاری برگزار شده بود.

در انتخابات پارلمانی کابل بیش از 800 تن خود را برای ورود به پارلمان نامزده کرده بودند، نتایج ابتدایی انتخابات در کابل عصر روز گذشته (دوشنبه) بعد از مدت ها اعلام شد.

بر پایه نتایج اعلام شده فعلی، برخی از نمایندگان بانفوذ و منتقد دولت افغانستان نتوانستند که به مجلس نمایندگان افغانستان راه یابند.

طولانی شدن زمان اعلان نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی در کابل با واکنش‌های فراوان در بین مردم و رهبری حکومت وحدت ملی شد.

سرور دانش معاون رئیس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در روزهای گذشته از کمیسیون انتخابات انتقاد کردند.

 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/177956/%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%B6-%D9%86%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%AC-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D9%85%D9%85%D9%84%D9%88-%D8%AA%D9%82%D9%84%D8%A8-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%87

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading