">

بازتاب نیوز

تجمع آب در مسیرها؛ مشکل جدی شهروندان مزارشریف

٢٦ جدي ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

شماری از باشندگان ناحیه پنجم شهر مزارشریف با مراجعه به خبرگزاری آوا خواستند تا این خبرگزاری، مشکلات‌ آنها را به گوش مسئولین رسانده و وضعیت نامناسب عبور و مرورشان را از میان آب‌های باران همگانی نماید.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، قدیربکتاش حکیمی؛ باشنده ساحه فقیرآباد شهر مزار شریف می‌گوید: ما چندین بار به مسئولین شهرداری مراجعه کردیم و مشکلات منطقه خود را یکایک بیان داشتیم ولی تاکنون هیچ اقدامی از ناحیه‌ی آنها صورت نگرفته است.

وی گفت که سرازیر شدن سیلاب‌ها سبب تجمع آب و گِل در میان سرک گردیده و مردم به سختی از آن عبور می‌کنند. لذا با در نظرداشت اینکه فصل سرما تازه آغاز شده است باشندگان فقیرآباد نگران هستند.

حکیمی در اخیر افزود که ما باشندگان ناحیه پنجم بخصوص ساحه فقیرآباد از تبعیض مسئولین شهرداری و سایر ارگان‌های خدماتی شاکی هستیم؛ چون در چند قدمی ما سرک‌های اسفالت‌شده وجود دارد اما در منطقه ما که بیشتر از ۱۰ هزار خانواده سکونت دارند توجهی صورت نمی‌گیرد.

عبدالموبین باشنده ساحه فقیر آباد گفت: مراجعه به مسئولین برای ما نتیجه نداده است و ما خواستیم از طریق رسانه‌های معتبر وضعیت نامطلوب باشندگان ساحه فقیرآباد را همگانی نماییم. ما در زمستان با مشکلات گِل و تجمع آب مواجه هستیم و در فصل گرما از خاک‌باد و تعفن روز و شب نداریم.

وی می افزاید: انبار شدن کثافات، خراب بودن سرک و شرایط نامناسب آب و هوا وضعیت زندگی را در ناحیه پنجم بخصوص ساحه فقیرآباد شهر مزارشریف دشوار ساخته است؛ در همین حال ما شاهد هستیم که مناطق کم‌نفوسی چون مسیر شادیان و پروژه خالد سرک‌های اسفالت‌شده دارند که خود نشان‌دهنده‌ی تبعیض میان شهروندان فقیر و سرمایه‌دار می‌باشد.

عبدالمبین در اخیر گفت: جمهوری اسلامی افغانستان در طول ۱۷ سال هیچ اقدامی را برای رفع مشکلات باشندگان فقیرآباد انجام نداده و فکر می‌کنم ما فراموش شدیم.

از سویی، سید عبدالله مسرور؛ معاون شورای ولایتی ولایت بلخ به خبرنگار (آوا) می‌گوید: مشکل تجمع آب به اثر بارش باران مشکل کلی شهر مزارشریف است و تنها مربوط به ساحه فقیرآباد نیست. در گذشته مسیر سیلاب‌ها به شکل طبیعی وجود داشت که آب برف و باران از داخل شهر بدون خساره عبور می‌کرد اما این سیل‌روها به صورت شخصی توزیع و به فروش رسیده است.

معاون شورای ولایتی بلخ افزود: فروش مسیر سیلاب و ساختن شهرک‌ها در این مسیر بدون اطلاع و نظارت حکومت به خصوص شهرداری، شهرسازی و انکشاف دهات با دلایل سطحی قابل قبول نیست و این طفره رفتن مسئولین از کم‌کاری‌شان می‌باشد.

مسرور گفت: اندکی بارش باران سبب مسدود شدن مسیرهای شهری می‌شود. تجمع آب‌ها یک چالش حاد شهر مزارشریف محسوب می‌گردد، تجمع آب در مسیرهای فقیرآباد مشکلی جدی است. این ساحه در مسیر سیلاب‌های دشت شادیان قرار دارد و بی‌توجهی شهرداری بلخ در این مسئله نگران‌کننده می‌باشد.

وی تصریح نمود: مسیر سیلاب‌های شهر مزارشریف که در آن ساخت و ساز صورت گرفته نگرانی‌های جدی را به همراه دارد و نیاز به اقدامات شهرداری و سایر ارگان‌ها احساس می‌شود.

وی همچنان یادآور شد که باران و پیامد‌های طبیعی آن همه شمول است اما تبعیض امکاناتی و خدماتی در سطح شهر وجود دارد. با در نظرداشت همین موضوع، ساحه فقیرآباد و پروژه خالد از لحاظ رسیدگی قابل مقایسه نیست.

در همین حال محمد داوود حیدری؛ مسئول بخش فرهنگی و اجتماعی شهرداری شهر مزار شریف به خبرنگار صدای افغان می‌گوید: شهرداری از تجمع آب در مسیر‌های ساحه فقیرآباد اطلاعی ندارد و این بی‌خبری نشان‌دهنده‌ی بی‌مسئولیتی شهروندان است؛ شهروندان باید همیشه با شهرداری خود در ارتباط باشند و مشکلات خود را بیان کنند.

وی گفت: مشکلات تجمع آب‌های باران نسبت به چند سال اخیر در سطح شهر مزارشریف کاهش یافته است؛ با آن هم مشکل مسیر ساحه فقیرآباد را رد نمی‌کنم و همین اکنون تیم تحقیقات خود را می‌فرستم تا بعد از بررسی برای حل آن اقدام کنند.

این مسئول بلند پایه شهرداری بلخ می‌افزاید که ندانم‌کاری شهروندان و ریختن زباله‌ها در مسیر سیل‌رو‌ها سبب تجمع آب و مشکلات عبور و مرور می‌شود. همچنین ساخت و ساز در این ساحه معیاری نبوده و  مردم به شهرداری اطلاع نمی‌دهند.

حیدری با رد تبعیض منطقوی در سطح شهر مزار شریف افزود که بعضی از مناطق خود‌جوش دست به اقدامات نیکی چون انتقال زباله‌ها، ساختن خانه با دستورالعمل شهرداری و سرک‌های معیاری می‌زنند. باشندگان بافرهنگ فقیرآباد هم باید چنین کار‌هایی را انجام بدهند. با آن هم شهرداری در خدمت مردم است و برای رفع مشکلات شهروندان فعالیت می‌کند.

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/177955/%D8%AA%D8%AC%D9%85%D8%B9-%D8%A2%D8%A8-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D8%AC%D8%AF%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D9%81

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading