بازتاب نیوز

طالبان: با فشار و برخورد تاکتیکی نمی‌توانید ما را به گفت‌وگوهای صلح وادار کنید

٢٦ جدي ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

گروه طالبان گفته است هرکشوری که می‌خواهد در راستای حل مسالمت آمیز بحران افغانستان کمک نماید امارت اسلامی از آن‌ها استقبال می‌کند، اما با فشار و برخورد تاکتیکی نمی‌توانید ما را به گفت‌وگوهای صلح وادار کنید.

ذبیح الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در برگه تویتر خود نگاشته است:” اشغال افغانستان، مسئله ملت آزادی خواه ما است و این حق ما است که چگونه و در کدام جا می‌خواهیم این مسئله را حل کنیم. این مسئله به فشار و برخورد تاکتیکی کسی حل نمی‌شود. نه هم این قابل قبول است که کسی از مسئله افغانستان برای پیش‌برد روابط و بدست آوردن منافع خود استفاده کند.”

سخنگوی طالبان هم‌چنان با تاکید بر خروج نیروهای امریکایی گفته است که اگر امریکایی‌ها می‌خواهند با نیت خوب وارد مذاکرات شوند، این مسئله به آسانی حل می‌شود. اما به نمایندگان امریکایی هشدار داده است:” در نشست دوحه اتفاق شد که در نشست آینده در مورد خروج نیروهای خارجی و عدم استفاده از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر گفت‌وگو می‌شود، اما اکنون آن‌ها از اجندا مذکور به سوی دیگر سعی دارند و موضوعات تازه‌ای به خواست خود اضافه کنند. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، گفت‌وگوهای صلح و مذاکرات را تا زمانی که امریکا به‌ جای فشار و تاکتیک‌ها برای صلح واقعی گام نگذارند، به تعویق می‌اندازیم.”

این درحالی است که در چند دور مذاکرات طالبان با نمایندگان امریکایی، مهم‌ترین پیشرط‌های این گروه برای گفت‌وگوهای صلح، خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، آزادی زندانیان این گروه و ایجاد حکومت موقت بوده است. طالبان گفته است درصورتی که حکومت افغانستان این سه شرط مهم آنان را بپذیرد، حاضر اند به پروسه صلح بپوندد.

اما این طرف حکومت افغانستان می‌گوید که اگر طالبان واقعا خواستار صلح و پایان جنگ در افغانستان اند، باید در انتخابات سهم بگیرند و در کنار مردم شان در پیشرفت افغانستان سهم بگیرند.

هفته قبل رئیس اجرائی حکومت در یک نشست خبری گفت که خروج نیروهای امریکایی و سایر خواست‌های که از جانب طالبان مطرح می‌گردد، بهانه‌های است که سالها به همین گونه فرصت‌ها را از مردم افغانستان گرفته اند.

عبدالله عبدالله گفت که طرف جنگ مردم افغانستان است و سال‌هاست که مردم این کشور قربانی جنگ با طالبان می‌شوند. آقای عبدالله گفت:” طالبان با لجاجت و با مسئولیت پذیری قبول جنایت هم‌چنان می‌گویند که با حکومت افغانستان مذاکره نمی‌توانیم و با خارجی‌ها مذاکره می‌کنیم. وقتی از آنان پرسان می‌کنیم که در مورد چه مذاکره می کنید، می‌گویند در مورد خروج نیروهای امریکایی.”

آقای عبدالله تاکید کرد که مذاکراه نکردن با حکومت افغانستان بهانه است، زیرا زمانی که امریکایی‌ها در افغانستان حضور نداشتند، نیز این گروه مدعی بودند که به خاطر حضور هند، روسیه و ایران با حکومت این کشور مذاکره نمی‌کنیم.

قرار بود هفته قبل طالبان با نمایندگان امریکا در قطر دیدار و گفت‌وگو کنند، اما به دلیل اختلاف در آجندا، این نشست نیز لغو شد.

این در حالیست که همین اکنون زلمی خلیلزاد در کابل به سر می‌برد و پیش از این نیز به امارات متحده عربی، چین و پاکستان سفر کرده است. او روز گذشته با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرده و در مورد اجماع منطقوی صلح و گفتگوهای صلح به رهبری افغان ها تاکید کرده است.

از سویی‌هم، روز گذشته نماینده ویژه رئیس جمهور غنی برای اجماع منطقوی صلح و رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح که پس از سفر چهار روزه به پاکستان، در یک نشستی در کابل صحبت می‌کرد گفت، سفرش به پاکستان تاثیرات خوبی داشته است، زیرا پس از گفت‌وگوهای مفصل وزیر خارجه این کشور و مولانا فضل الرحمان، یکی از برجسته ترین علمای پاکستانی اعلام کردند که صلح باید به رهبری حکومت افغانستان صورت بگیرد و طالبان باید با حکومت این کشور به گونه مستقیم مذاکره کنند.

آقای داودزی گفت که صلح قیمت دارد و قانون اساسی افغانستان خط سرخ برای گفت‌وگوهای صلح با طالبان است.

رازق اختیاربیگ

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/10/26/4260/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading