بازتاب نیوز

نامزدان معترض کابل: آرای استفاده شده در انتخابات پارلمانی کابل باطل اعلام شود

٢٦ جدي ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

شماری از نامزدان انتخابات پارلمانی از حوزه‌ی رای‌دهی ولایت کابل، کمیسیون انتخابات را به تقلبات گسترده متهم می‌کنند و تاکید دارند که آرای استفاده شده در انتخابات پارلمانی ولایت کابل باید باطل اعلام گردد.

یک روز بعد از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل، بعد از ظهر روز گذشته (سه‌شنبه ۲۵ جدی) شماری از نامزدان معترض که نام‌های شان در این فهرست نیامده است، در یک نشست خبری تاکید کردند که انتخابات پارلمانی در ولایت کابل باید دوباره برگزار گردد.

این نامزدان معترض گفتند که کمیسیون انتخابات در حق شهروندان کابل خیانت کرده و آرای مردم را با پول معامله است.

داوود کلکانی یکی از نامزدان معترض گفت: “نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات را قبول نداریم. ما تصمیم کمیسیون شکایات مبنی بر باطل کردن آرای کابل را به جا می‌دانیم و از آن حمایت می‌کنیم.”

این در حالی است که تنها ۸۰۴ تن از ولایت کابل خودشان را برای بدست آوردن ۳۳ کرسی در مجلس نمایندگان نامزد کرده بودند.

در همین حال، عرفان‌الله عرفان یکی دیگر از نامزدان معترض می‌گوید که اسنادی در اختیار دارد که بر اساس آن، کمیسیون انتخابات در قبال هر رای از نامزدان سه صد دالر پول دریافت کرده است.

صدیق منصور انصاری نیز گفته است که دست‌کم پنج هزار سند از تقلبات گسترده در انتخابات پارلمانی ۲۸ و ۲۹ میزان در اختیار دارد و آن را توسط رسانه ها منتشر خواهد کرد.

نامزدان معترض هشدار می‌دهند که اگر آرای استفاده شده در انتخابات پارلمانی ولایت کابل باطل اعلام نگردد، دست به تظاهرات گسترده خواهند زد.

کمیسیون انتخابات از حدود دو ماه به این سو همواره متهم به معامله و دست‌برد در آرای انتخابات حوزه کابل به ویژه می‌باشد. بسیاری‌ها از جمله شماری از نهادهای ناظر مدعی شدند که کمیسیون انتخابات مصروف معاملات کلان دالر و فساد اخلاقی است.

از سوی هم، کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان کمیسیون انتخابات را به فساد مالی گسترده متهم می‌کنند. شماری از کاربران تاکید کرده اند که کمیسیون انتخابات، بیشتر افراد پول دار و قدرمند را به مجلس راه داده است.

هم‌چنان، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی کمپاینی را تحت نام (رای من کجاست؟) راه‌اندازی کرده‌اند و از کمیسیون انتخابات و نهادهای بین المللی می‌خواهند که یا در زمینه‌ی اصلاحات در اعلام نتیجه‌ی نهایی کاری کنند، و یا هم آرای استفاده شده در انتخابات پارلمانی ولایت کابل را باطل اعلام نمایند.

این در حالی است که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، به تاریخ پانزدهم ماه قوس انتخابات پارلمانی ولایت کابل را به دلیل آنچه به گفتۀ آنها تقلبات گسترده وجود داشته است، باطل اعلام کرده بود.

علی رضا روحانی، سخن‌گوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در آن زمان گفته بود: “به منظور تحقق اهداف بند ۲ ماده ۲ و ماده ۵ قانون انتخابات، با در نظرداشت اسناد، مدارک و دلایل خاص آرای انتخابات پارلمانی ۲۸ و ۲۹ میزان ولایت کابل باطل اعلام می شود. بر بنياد اين فيصله، انتخابات در ولایت كابل از سوى كميسيون مستقل انتخابات بايد دوباره برگزار شود”.

اما یک روز بعد از آن، کمیسیون‌های انتخاباتی به گونه‌ی مشترک اعلام کردند که در تصمیم ابطال آرای انتخابات پارلمانی حوزه‌ کابل تجدید نظر شده است. این تجدید نظر با پا درمیان حکومت به ویژه محمد سرور دانش صورت گرفت.

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/10/26/4259/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading