بازتاب نیوز

​کشت آلوئه‌ورا در هرات افزایش یافته‌است

٢٦ جدي ١٣٩٧ پایگاه خبری پیام آفتاب

به گزارش خبرگزاری پیام آفتاب، «شکرالله امینی»، مدیر عمومی باغداری ریاست زراعت ولایت هرات می‌گوید که پرورش گیاه آلوئه‌ورا مورد تمرکز تعدادی از گلخانه‌داران بوده که در حال حاضر بالغ بر ۱۰۰ باب گلخانه در سطح ولایت هرات فعالیت دارد و محصول آلوئه‌ورا تولید می‌کنند.

وی افزود که ترویج این نبات طی سال‌های اخیر از سوی اداره زراعت هرات برای گلخانه‌داران تحقق یافته و بازار فروش خوبی نیز در بین فروشده‌گان پیدا کرده‌است.

آقای امینی تاکید کرد که کشت آن نسبت به سال قبل بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یافته‌است.

وی تصریح که ساحه زیر کاشت گلخانه‌های این نبات از ۳۵۰ متر تا ۱۵۰۰ متر می‌باشد که اضافه از ۲۰۰ دهقان بصورت مستقیم مصروف کاشت و برداشت این گیاه هستند.

از سویی هم، دهقانان ولایت هرات ضمن ابراز خرسندی از رایج شدن این گیاه که یکی دیگر از کشت‌های بدیل مواد مخدر در ولایت هرات شده می‌گویند که آلوئه‌ورا در مقایسه با کوکنار، سود قابل ملاحظه‌ای دارد که خوشبختانه در این اواخر زمین‌داران درکنار کشت طلای سرخ (زعفران)، طلای سفید (پنبه) و میوه‌های گلخانه‌ای، به کشت قابل ملاحظه این گیاه پرداخته و ده‌ها تن از دهقانان در شهر و ولسوالی‌های هرات مصروف کشت آن هستند.

همچنین دهقانان از دولت و تاجرین می‌خواهند تا برای ترویج بیشتر و حمایت از گسترش کشت گیاه آلوئه‌ورا، از واردات ژِل و کنستانتره مشابه آن از کشورهای بیرونی به افغانستان جلوگیری نمایند.

باید گفت که صنعت گلخانه‌داری از جمله روش‌های نوین کاشت نباتات مختلف در محیط حصار شده می‌باشد که در این اواخیر رشد چشم‌گیری داشته‌اند.

مرتضی کریمی، خبرنگار پیام آفتاب در هرات

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/87756/%DA%A9%D8%B4%D8%AA-%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%A6%D9%87-%D9%88%D8%B1%D8%A7-%D9%87%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading