بازتاب نیوز

تولید زعفران در ولایت هرات به بیش از ۱۵ تن رسید

٢٦ جدي ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

وزیر زراعت، آبیاری و مالداری صبح امروز چهارشنبه‌(۲۶جدی) در مراسم تهداب‌گذاری نخستین انستیتوت زعفران افغانستان در ولایت هرات گفته است که این انستیتوت به ارزش ۵۸.۸ میلیون افغانی تا پایان سال ۱۳۹۸ ساخته خواهد شد.

نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری گفته است که این نهاد، اولین و مجهزترین انستیتوت در افغانستان خواهد بود که برای بررسی علمی و معیاری به منظور ترویج، تحقیق، مسایل پالیسی و بازاریابی زعفران ایجاد می‌شود و تمام بخش‌های زعفران از پرورش تا بازاریابی را مورد پوشش قرار می‌دهد.

او افزوده است: «نقش این انستیتوت در ترویج و تحقیق، بازاریابی و معیاری‌سازی کامل پرورش، برداشت و پروسس زعفران و میکانیزم‌های بازاریابی و رشد، فوق‌العاده خواهد بود و ما را در تطبیق طرح پنج ساله‌ی انکشاف زعفران افغانستان، کمک می‌کند.»

وزیر زراعت هم‌چنان گفته است که پیش از این، میزان حاصلات زعفران در ولایت هرات ۱۲ تن بود، اما حالا تولید زعفران در این ولایت به بیش از ۱۵ تن رسیده است.

از سوی هم، محی‌الدین نوری، سرپرست ولایت هرات در مراسم تهداب‌گذاری انستیتوت زعفران افغانستان گفته است که حاصلات زعفران هرات، در سال روان، ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. او گفته است: “در سال ۱۳۹۶ حاصلات زعفران هرات هفت تن بود، اما حالا به ۱۵ تن و۳۲ کیلوگرام رسیده است”.

در همین حال نصیراحمد درانی وزیر زراعت می گوید که کشت‌زارهای زعفران در ولایت هرات افزایش یافته و به ۳۰ هزار جریب رسیده است.

وزیر زراعت گفته است که در بخش فروش زعفران افغانستان به ترکیه نیز پیش‌رفت‌های خوبی صورت گرفته است و قرار است مرجع بزرگ دیگری برای صدور این حاصل با ارزش زراعتی ایجاد شود.

گفتنی است که در جریان چند سال اخیر، زعفران افغانستان از لحاظ کیفیت، برترین زعفران جهان شناخته شده است.

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/10/26/4261/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading