بازتاب نیوز

طالبان به توقف مذاکرات با امریکا تهدید کردند

٢٦ جدي ١٣٩٧ دويچه وله

طالبان در این اعلامیه که روز سه شنبه نشر شد، گفته اند که ایالات متحده امریکا باید مذاکرات صلح را با «نیت صادق» به پیش ببرد، در غیر آن، طالبان «مجبور خواهند شد که همه مذاکرات را تا زمانی که ایالات متحده امریکا مانورها و فشارهای غیرقانونی خود را خاتمه دهد و به جانب صلح واقعی گام بردارد، متوقف سازد.»

این هشدار طالبان یک روز پس از آن نشر شد که جنگجویان طالبان یک موتر مملو از مواد انفجاری را در پیش روی یک ساختمان شدیداَ زیر تدابیر امنیتی در کابل انفجار دادند که باعث کشته شدن چهار تن و زخمی شدن بیش از ۱۱۰ نفر به شمول مردم ملکی افغانستان و کارمندان خارجی شد.

هفته گذشته رهبران ارشد طالبان یک ملاقات برنامه‌ریزی شده با زلمی خلیل‌زاد، نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده برای روند صلح افغانستان، را لغو کردند و دلیل آن را اختلاف بر سر آجندای این نشست عنوان کردند.

خلیل‌زاد بعد از دیدار با مقام‌های هند، امارات متحده عربی و چین، روز سه شنبه به کابل رسید و با مقام‌های این کشور راجع به پروسه صلح گفتگو کرد.

خلیل‌زاد از وقتی که به این سمت تعیین شده است، دست کم سه بار با نمایندگان طالبان دیدار داشته است. با وجود این، ایالات متحده امریکا تاکید دارد که هرگونه راه حل سیاسی در نهایت باید توسط خود افغان‌ها مورد موافقت قرار بگیرد.

سفارت ایالات متحده امریکا در کابل در یک اعلامیه خبری گفته است: «هدف ایالات متحده تقویت گفتگو در میان افغان‌ها برای پایان بخشیدن به منازعه و ترغیب همه جوانب به نشستن روی میز مذاکرات است تا به یک راه حل سیاسی دست یابند که در آن هر شهروند افغانستان از حقوق مساوی برخوردار بوده و زیر حاکمیت قانون مسئول باشد.»

با وجود این، رهبران طالبان تا حالا با وجود درخواست‌های ایالات متحده امریکا و قدرت‌های منطقه‌ای، از مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان خودداری کرده و آن را یک رژیم دست‌نشانده و تحمیلی می‌خوانند.

طالبان گفته اند: «ایالات متحده در دیداری که در ماه نوامبر ۲۰۱۸ در دوحه برگزار شد، موافقت کرد که در جلسه بعدی روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان و جلوگیری از استفاده از افغانستان علیه کشورهای دیگر گفتگو کند.» این گروه شورشی افزوده است که «ایالات متحده امریکا حالا از این آجندا عقب نشینی کرده و به صورت یک جانبه موضوعات جدیدی را علاوه می‌کند.»

af/nka (Reuters)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%88%D9%82%D9%81-%D9%85%D8%B0%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86%D8%AF/a-47097842

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading