بازتاب نیوز

روزنامه‌های کابل موضوعات‌شان را به تلاش‌های صلح اختصاص داده‌اند

٢٦ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

روزنامه‌های امروز کابل باز هم تبصره و موضوعات‌شان را به تلاش‌های جاری صلح اختصاص داده اند.

  • مسیر ​

روزنامه مسیر نوشته است که گفتگوها میان امریکا و طالبان با موانع‌های جدی روبه‌رو شده و پس از نشست نخست میان آنان در امارات سه نشست دیگر آنان در جده، قطر و پاکستان لغوه گردیده‌است.

روزنامه در ادامه تلاش کرده‌است تا عامل موانع جدی میان امریکا و طالبان را بررسی کند و نوشته است که امریکا می‌خواهد طالبان را از روسیه چین و ایران دور نگهدارد تا این کشورها به پروسه صلح به حدی دخیل نشود که در تصامیم‌اش تأثیر گذارند.

روزنامه نوشته است که دومین تلاش امریکا این است تا در گفتگو با طالبان پیش از موقف پاکستان قرار گرفته و حکومت افغانستان و طالبان را روبه‌رو کند.

اما به نقل از روزنامه طالبان هم تلاش دارند تا در گفتگوهای صلح روسیه ایران و چین را به خاطری شامل سازند تا موقف آن کشورها در رابطه به خروج نیرو های خارجی از افغانستان تقویت شود.

  • آرمان ملی

اما روزنامه آرمان ملی به نقل از برخی منابع نزدیک طالبان نوشته است که طالبان به‌خاطر نشست آینده با امریکا را رد کرد که به‌گفته آنان امریکا در نشست ابوظبی از تعهداتش عقب رفت.

روزنامه در ادامه نوشته است که برخی از منابع طالبان به رسانه‌ها گفته اند که امریکا با آنان تعهد سپرده بود که در نشست بعدی روی چگونگی بیرون شدن نیروهایش از افغانستان صحبت می‌کند، اما به‌گفته آنان امریکا در نشست دوحه با یک آجندای جداگانه اشتراک کرد.

روزنامه نوشته است که پس از این اختلاف میان امریکا و طالبان توافق شد تا به تاریخ هشت ماه روان میلادی در دوحه نشست دو جانبه میان امریکا و طالبان برگزار گردد که در آن نماینده‌های پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان سهم نخواهند داشت اما امریکا به دلایل نامعلومی حاضر به این نشست نشد.

  • ویسا

روزنامه ویسا در صفحه نخست‌اش به نقل از یک اعلامیه طالبان نوشته است که آنان در مکان دیگر و با آجندای دیگر هرگز حاضر به گفتگو نیستند.

روزنامه نوشته است که طالبان در این اعلامیه هشدار داده‌اند که اعمال فشارها در زمینه بی‌جا بوده و اگر دوام کند گفتگوها را به تعویق خواهد انداخت.

روزنامه نوشته است که در این اعلامیه طالبان همچنان آمده که امریکا برخلاف نشست نخست در قطر مسایل دیگر را در آجندای گفتگوها شامل می‌سازد و گفته شده است که در آجندای جدید مسئله مهم گفتگوی طالبان با حکومت افغانستان است در حالی که در آجندای قبلی تنها موضوع خروج نیروهای خارجی از افغانستان مطرح بود.

  • هیواد​

اما روزنامۀ دولتی هیواد در مشکلات جاری صلح اختلافات میان سعودی و قطر را ربط داده و نوشته است که اختلافات میان سعودی و قطر روند صلح افغانستان را متضرر ساخته‌است.

روزنامه در ادامه نوشته است که این یک موضوع آشکار است اگر گفتگوهای صلح در قطر انجام شود عربستان سعودی و امارات متحده در آن اشتراک نخواهند کرد، اما طالبان تأکید دارند که باید نشست در دوحه برگزار گردد.

روزنامه همچنان نوشته است که نشست جده به خاطری لغوه شد که قرار بود در آن هیئتی از حکومت افغانستان هم اشتراک داشته باشد.

به نقل از روزنامه پس از آن نشست که قرار بود در قطر میان نمایندۀ خاص امریکا و طالبان برگزار گردد روی اختلاف در مورد آجندای آن لغوه شد، اما اکنون در نظر است که میان آنان نشست دیگری برگزار گردد که اکنون اختلاف در مورد مکان آن ایجاد شده و ممکن این اختلاف این بار گفتگوها را به تعویق اندازد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29712794.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading