بازتاب نیوز

پارلمان بریتانیا توافقنامه برگزیت را رد کرد

٢٦ جدي ١٣٩٧ دويچه وله

در تاریخ معاصر بریتانیا این تلخ ترین شکست عنوان شده است و برای اولین بار از سال ۱۸۶۴ یک توافقنامه دولتی در پارلمان رد می گردد. با اکثریت دو سوم، مجلس عوام بریتانیا موافقتنامه برگزیت یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را که به بسیار سختی با اتحادیه اروپا روی آن توافق صورت گرفته بود، رد کرد. چند هفته قبل از خروج برنامه ریزی شده بریتانیا از اتحادیه اروپا به تاریخ ۲۹ ماه مارچ، بریتانیا در یک بحران سیاسی بی سابقه در نیم قرن اخیر قرار گرفته است.

تریزا می بلافاصله بعد از تصمیم پارلمان، گفت که مجلس عوام تصمیم اش را گرفت و حکومت از این تصمیم پیروی می کند. او در ادامه شکایت کرد که "روشن است که مجلس عوام از این طرح حمایت نمی کند، اما این راگیری برای ما روشن نساخته است که از چه حمایت می کند." می استعفایش را رد کرده و گفت که "وظیفه من است که در مساله برگزیت به هدف برسم." سخنگوی تریزا می گفته است که در حال حاضر سفری به بروکسل، مقر اتحادیه اروپا برنامه ریزی نشده است. اما پیش نویس توافقنامه برگزیت هنوز هم می تواند اساسی برای یک توافق با اتحادیه اروپا باشد.

جرمی کوربین، رهبر اپوزیسیون در مجلس عوام

مخالفین تریزا می اما نظر دیگر دارند. بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا گفته است که "این توافقنامه از بین رفته است." او از تریزا می خواسته است که دوباره به بروکسل برود و روی یک توافقنامه بهتر با اتحادیه اروپا به نتیجه برسد. جرمی کوربین، رهبر اپوزیسیون در مجلس عوام، پس از اعلام نتیجه رای گیری، خواستار رای عدم اعتماد به حکومت گردید. او گفته است که نخست وزیر دچار یک "شکست فاجعه بار" گردیده است. تریزا می پیشنهاد کرده است که امروز چهارشنبه (۱۶ جنوری) خود را در برابر رای اعتماد قرار بدهد.

بدین ترتیب مبارزه قدرت بین حکومت بریتانیا و پارلمان در مورد توافقنامه برگزیت، حتی اگر پیشنهاد اپوزیسیون شانس بسیار اندکی هم داشته باشد، می تواند منجر به تشدید وضعیت گردد. با این حال تریزا می احتمالا روی حمایت منتقدین داخلی اش حساب کرده می تواند. حتی حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی، که حکومت می را تحمل کرده است اما علیه توافقنامه برگزیت رای داده است، گفته است که از تریزا می حمایت می کند.

پس از رأی گیری مجلس عوام، تریزا می اینک می خواهد با نمایندگان تمام احزاب دیدار کند تا راهی برای خروج از این بحران پیدا کنند. تریزا می می خواهد روز دوشنبه آینده یک طرح دومی را برای جلوگیری از هرج و مرج در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برای پارلمان اعلام کند. می گفته است که شهروندان و کسانی که مشاغل آنها وابسته به تجارت با اتحادیه اروپا است، نیاز به شفافیت در قبال برگزیت دارند. او در ادامه گفته است که "هر روزی که بدون حل این مشکل می گذرد به معنی این است که بی اطمینانی، خشم و عصبانیت بیشتر می شود."

تظاهرات علیه و به طرفداری برگزیت یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

اگر نخست وزیر بریتانیا با وجود تمام تلاش ها نتواند رای اکثریت را برای توافقنامه برگزیت در پارلمان به دست بیاورد، یک خروج پر هرج و مرج بدون توافقنامه، بریتانیا را تهدید می کند. علاوه بر این، در سرتاسر بریتانیا، فراخوانی برای یک رفراندوم دومی وجود دارد که می تا کنون آن را رد کرده است. علاوه بر این، تقاضا برای تغییر تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وجود دارد.

nka, af (afp, ap, dpa, rtr)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D8%AA-%D8%B1%D8%A7-%D8%B1%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF/a-47098411

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading