بازتاب نیوز

پاکستان یک عضو کلیدی گروه طالبان را از بند آزاد کرد

٢٦ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری افق

رسانه‌های پاکستانی نوشته اند که دولت پاکستان حافظ محب الله، وزیر حج و اوقاف رژیم طالبان را که عضو کلیدی این گروه است، پس از چند روز قید در پیشاور، روز گذشته دوباره رها کرده است.

روزنامه «دیلی تایمز» پاکستان گزارش داده که حافظ محب الله از اعضای ارشد کمیسیون سیاسی طالبان است و در روند پیش برد مذاکرات صلح نیز نقش اساسی داشته است.

منابع از گروه طالبان به این روزنامه گفته اند که محب الله یکی از افراد مهم این گروه در گفت‌وگوهای صلح بوده و نمی‌دانند که چرا در زمانی که همه طرف برای صلح و مذاکره پافشاری دارند، او از سوی پولیس پاکستان بازداشت شده بود.

خبر بازداشت این عضو ارشد گروه طالبان در پشاور روز سه شنبه در رسانه‌های پاکستانی نشر شد و پس از آن طالبان اعلام کردند که پاکستان می‌خواهد با بازداشت حافظ محب‌الله بر این گروه فشار وارد کند تا این گروه با نماینده گان حکومت افغانستان، گفت‌وگوی مستقیم انجام دهند.

پاکستان متهم به تمویل و تجهیز گروه طالبان در افغانستان است و نقش این کشور در صلح افغانستان کلیدی خوانده شده است. به باور آگاهان این کشور که سران طالبان در آن مستقر اند، می‌تواند به طالبان فشار وارد کند یا منابع مالی آنان را قطع کند تا وادار به گفت‌وگو و آماده برای صلح شوند.

از سویی هم طالبان با رد هرگونه گفت‌وگو با حکومت افغانستان، اعلام کرده اند که ممکن است مذاکرات این گروه با امریکا نیز به دلیل علاقه نداشتن امریکایی‌ها به مسئله «خروج نیروهای خارجی» توقف یابد یا به تعویق انداخته شود.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/101797

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading